Како да направите лажен цветен букет

Букет лажни рози

Слика| designmeliora преку Pixabay

Цветовите се еден од најпопуларните занаети: централни парчиња, цветни круни, венци, додатоци за облека, иглички во боја итн. Овој украсен мотив има многу квалитети бидејќи додава боја, хармонија и мирис на нашиот дом или на нашата облека во зависност од видот на материјалите што сакате да ги користите и целта што сакате да им ја дадете на цвеќето.

Ако сакате цвеќиња и сакате да направите занает со оваа тема, останете и прочитајте го овој пост бидејќи овој пат ќе научете како да направите лажен цветен букет. Тоа е фантастичен подарок што можете да го подарите на некој посебен за Денот на мајката, Денот на вљубените, роденден или кој било друг посебен датум. Кога ќе знаат дека сте го направиле тоа со свои раце, тоа сигурно ќе биде спомен што нема да можат да го заборават.

И без понатамошно одложување, ајде да видиме како да направиме лажен цветен букет. Имајте предвид дека почнавме!

Како да направите лажен цветен букет

букет лажен цвет

Слика| Јумику канал на YouTube

Материјали за изработка на занаетот

Ако сте возбудени од идејата да научите како да направите букет од лажни цвеќиња бидејќи цвеќињата се еден од вашите омилени украсни мотиви, тогаш исто така ќе сакате да знаете дека материјали кои ќе ви требаат да се создаде овој прекрасен занает не се скапи. Напротив, тие се прилично евтини, така што нема да мора да трошите многу пари за да ги набавите. Всушност, веројатно е дека добар дел од нив сте ги складирале дома од други претходни занаети. Ќе разгледаме кои материјали ќе треба да ги соберете за да научите како да направите лажен цветен букет.

За да направите цвеќиња:

Три квадрати од 7,5 сантиметри црвена хартија

 • Молив
 • Ножици
 • Лепак
 • Дрвен стап

За да го направите конусот на букетот:

 • Картонски круг со дијаметар од 15 сантиметри
 • Црвена хартија за покривање на истата боја избрана за цвеќето
 • Крафт хартија од 35 x 35 сантиметри
 • Ножици
 • Маркер за украсување на конусот со порака
 • Лепак
 • Декоративен лак

Чекори за да научите како да направите букет од лажен цвет

Времето дојде! Првиот чекор за изработка на овој занает е да ги составите цвеќињата кои ќе бидат дел од букетот. Избраниот дизајн е на некои прекрасни црвени рози.

 • Нацртајте три квадрати од 7,5 сантиметри на црвена хартија со помош на молив и потоа исечете ги со ножици.
 • Потоа трипати преклопете ги по аглите додека не добиете мал триаголник.
 • Потоа, со молив, означете полукруг на средината на триаголникот и исечете го така што кога ќе ја расклопите хартијата, да остане обликот на цвет.
 • Потоа земете еден пар ножици и исечете по една, две и три ливчиња од секој цвет соодветно. Оставете ги настрана ливчињата и зачувајте ги за следниот чекор.
 • Земете го лепилото и внимателно преклопете ги ливчињата на себе за да формираат еден вид конус.
 • Потоа земете ги цвеќињата и залепете ги и формирајќи конуси.
 • Сега со дрвен стап ќе ги обликуваме цвеќињата. За да го направите ова, повлажнете ги сите ливчиња од роза нанадвор.
 • Откако ќе го направите овој процес, вкупно треба да имате 6 парчиња кои ќе треба да ги соберете за да ја направите секоја роза. Време е да го залепите најмалиот ливче од цветот на следниот најголем и така натаму додека не постигнете облик на цвет.
 • Повторете ги сите претходни чекори додека не добиете десетина рози.
 • Чекори за да научите како да направите конус од лажен цветен букет
 • Нацртајте круг со дијаметар од 15 сантиметри на парче картон
 • Обложете го картонскиот круг со црвена хартија
 • Користете крафт-хартија од 35 x 35 сантиметри за да го направите конусот. Земете го маркерот за да напишете убава порака посветена на примачот на букетот цвеќе.
 • Потоа, користејќи малку лепак, мора да го ставите картонскиот круг во хартиениот конус бидејќи ќе делува како потпора за цвеќето.
 • Закачете ги розите на картонот внимателно со нанесување лепак на основата.
 • На крајот, додајте лак на конусот за да му дадете на букетот уште поубав шмек. И подготвени!

Како што гледате, тоа воопшто не е комплицирано научете како да направите букет од лажни цвеќиња, затоа не двоумете се и применете го во пракса. Тоа ќе биде еден од занаетите со цвеќиња што ќе сакате да го направите и да го подарите!

Како да направите лажен букет со рози со долго стебло

Ако наместо претходниот модел на цвеќе сакате да направите а букет со долги матични рози за да го пополните конусот, сигурно следниов дизајн е многу сличен на идејата што ја имате на ум. Станува збор за букет црвени рози изработен со ЕВА гума, многу едноставен за правење и прилично евтин.

Како и кај претходниот модел, материјалите што ќе ви бидат потребни за изработка на овој занает лесно се добиваат и нема да треба да вложувате премногу пари. Следно, ќе го видиме потребни материјали. Забележи!

Материјали за букет рози со долго стебло

Занаети од хартија

Слика| Елиса Капеле Вон преку Pixabay

 • Црвена пена ЕВА
 • Правило
 • Чистачи на зелена цевка
 • Тијарес
 • Лепак

Чекори за да знаете како да направите црвени рози со EVA пена

 • Прво, земете ги листовите од пена EVA со големина на буквата и со помош на линијар направете ленти широки 3 сантиметри и долги 21 сантиметар.
 • Потоа, исечете ја првата лента од листот EVA пена со ножици и продолжете додека не го завршите целиот лист.
 • Откако ќе ги подготвите сите EVA гумени ленти, следното нешто е да направите бранови на едната страна од лентите. Тие не мора да бидат совршени, но секој од нив има различна висина, така што цветот изгледа убаво подоцна.
 • Сега треба да ја превртите лентата EVA на себе за да ги направите ливчињата од роза. За да остане EVA пената залепена, пробајте го овој трик и ставете неколку капки лепак на почетокот и на крајот за да го затворите цветот.
 • Како последен чекор, користејќи го лепилото, ставете зелено средство за чистење цевки исечено на половина во внатрешноста на цветните ливчиња за да личат на стеблото. И воила! Веќе ги имате подготвени розите да го наполните конусот, што можете да го направите на ист начин како и претходниот занает.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.