Како да направите риба од ева гума за детски аквариум

Аквариум Отсекогаш бил сон на многу деца, но понекогаш немаме пари или простор да се грижиме за рибите. Во овој пост ќе ве научам како да направите некои супер лесна риба и тие се одлични за украсување на детска соба, можете да ги направите во многу бои и да ја декорирате вашата соба со тотално персонализиран мобилен, мурал или аквариум.

Материјали за правење риба за аквариум

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Кружен предмет или компас
 • Подвижни очи
 • Машини за удирање во форма
 • Постојани маркери
 • Сламови
 • Дрвени стапчиња во стил на ражен

Постапка за правење риби за аквариум

 • За да започнете ви треба два круга ева гума, моите се со дијаметар од 6 см.
 • Ако немате кружен предмет со таа големина, можете да користите компас.
 • Исечете ги круговите и ставете ги еден врз друг.
 • Сплит малку повеќе од половина и ќе имате главата на рибата.

 • Земете едно од малите парчиња што само што ги исековме и ставете го како што гледате на фотографијата.
 • Нацртајте еден вид срце што ќе биде опашката на рибата.
 • Потребни ви се две еднакви парчиња.
 • Сега подготви 3 сламки од боите што најмногу ви се допаѓаат.
 • Исечете ги на половина.

 • Нежно вметнете ги сламките во стапот за ражен.
 • Оставете одвојување од околу половина сантиметар помеѓу едниот и другиот.
 • Сега ставете ја главата и опашката на врвот и исечете го преостанатото парче стап.

 • Откако парчињата ќе се залепат од едната страна, свртете го и сторете го истото од позади.
 • Во редот ќе направам неколку детали со златен маркер.

 • Срце Beе биде устата, ја направив во црвена ева гума.
 • Откако ќе се залепи устата, ќе ставам око на неа.
 • Не заборавајте дека треба да го сторите тоа од двете страни исто.
 • Деталите направете ги до устата со трајни маркери.

 • Да ја завршиме рибата што ја имаме само исечете го телото со некаква форма и воила.
 • Можете да ги направите сите модели што ги сакате користејќи различни бои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.