Како да направите цвет од креп хартија со пумпани ливчиња

Цвет со крепе хартија

Постојат многу видови и начини на кои правење цвеќиња со крепе хартија. Денес ви го донесувам овој начин на кој ливчињата се симулираат на начин што се чини дека се испумпуваат. Оригинален и многу посебен начин за украсување или давање персонализиран подарок. Оние подароци што се добиваат и ја гледаме посветеноста на другата личност кон нас, што толку многу ни се допаѓа. Ви ги покажувам чекорите да направите некој да го сака тоа!

материјали за да се направи занаетчиски цвет од хартија

Материјали

 • Зелена, црвена и жолта крепе хартија
 • Пинг-понг, торба за голф или што било слично
 • Тијарес
 • Бел лепак

Proceso

лесни занаети со крепе хартија

 1. Исечете 5 многу лабави правоаголници на црвената крепе хартија. Обидете се да ги направите сите со иста големина.
 2. Стави го топка за пинг понг одозгора, во близина на едната страна. Завиткај го како да навивате бонбони. Но, не целосно, остава отвор исто како оној што можете да го видите на сликата.
 3. Извади ја топката. Ако откриете дека ви е тешко да го отстраните, можете да си помогнете со малку отворање на отворот. Ако не ви одговара целосно, користете ги и прстите за да го вратите во својата положба. Нема да ве чини многу бидејќи формата е веќе доста готова.

Како да направите оригинални цвеќиња за да ги подарите

 1. Исечете со ножици најкраткиот дел што го добивте кога ќе ја превртевте топката. Не правете го тоа премногу на работ, туку оставете доволно само за да не се распадне.
 2. Повторете го процесот за уште 4 ливчиња. Вкупно пет.
 3. Исечете 4 долги ленти од жолтата хартија. Тие ќе бидат пестици на цветот.

како да направите цвет со крепе хартија со оригинални ливчиња

 1. Преклопете и направете А. форма на топка во еден агол. Останатите завиткајте го колку што можете.
 2. Ставете ги заедно и лепете ги со белиот лепак. Направете тенка лента од лепак.
 3. Конечно, соберете ги ливчињата и Засукајте го со долга лента од зелена крепе хартија. Залепете го и подготвен е за носење.

Не заборавајте да се претплатите и следете не за да продолжуваме да примаме нови идеи и занаети!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.