Како да направите кукла од октопод од волна

октопод направен со волна

Ова е една од оние занаети што се едноставни, колку што се елаборирани. Не е толку макотрпно како што изгледа, со малку утро, може да имате амвон со фантастична волна. Денес ви кажувам како да го направите тоа, за да биде совршено како моето, на наједноставен начин!

материјали за изработка на занаети со волна

Материјали

 • Lana
 • Топче од алуминиумска фолија
 • Две игли со обоени тркалезни глави
 • Тијарес
 • 2 копчиња или каков било остаток од црна ткаенина
 • Силикон (опционално)
 • Пролет (опционално)

Proceso

занаети со конци и волна

 1. Исечете ја волната на еднакви ленти. Добар трик е да го превртите по должина и потоа да го исечете. Потоа врзете го централниот дел, како што се појавува на првата слика.
 2. Тома топката од алуминиумска фолија и ставете ја во центарот од јазол од претходно. Завиткајте го наопаку и во спротивниот дел од јазолот од претходно, завиткајте го вишокот волна со конец од неа и повторно јазлете го. Оставањето на сребрената топка внатре.
 3. Одделете ја целата вишок волна со која ќе ги направите нозете. Поделете го на 8 дела (можете да користите пинцети за да ги одделите) и со секоја, направете плетенка.

направи занаетчиски кукли

 1. Врзете јазол на крајот од секоја плетенка со парче волна.
 2. Ставете ги копчињата или парчињата црна ткаенина со силикон, како очи, на главата на проповедта. Ако не сакате, не е потребно затоа што ...
 3. … При поставување на игли, тие ќе ги држат сами. Не земајте многу долги игли, кога ги заковаме, Тие треба да бидат во топката од алуминиумска фолија. На овој начин, веќе ќе имате направени очи.

направете оригинални занаети со волна

 1. (Од тука е опционално) Земете извор и одделете го за еден од деловите. За да го направите ова, ќе мора малку да го натерате со прстите. Willе го сторите тоа така што закачувањето ќе ви биде полесно.
 2. Искористете го јазолот со кој сте ја направиле главата на амвонот, и заковете го врвот што сте го одделиле од изворот. Гледате како го врти, така што ќе се фати.
 3. И тоа е тоа! Pulе го подготвите вашиот амвон. Ако некој од краевите на нозете е неправилен, искористете ја можноста да ја исечете со ножиците. За да изгледа што е можно порамномерно.

рачно изработен октопод направен со волна

Со пролетта можете да ја обесувате насекаде, а ако не сте ја ставиле, тогаш ништо, како украс за креветот. Благодатта на пристаништето е дека, ако на пример, го ставите близу прозорец или некое место што може да се движи, тоа е многу симпатично и смешно.

Ако ви се допадна овој занает и сакате да гледате други, ве потсетувам дека можете да нè следите овде или на нашиот канал на YouTube!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.