Како да направите потпури од сушен цвет

потпури од сушени цветови

Слика| Kranich17 преку Pixabay

Можеби некогаш сте се запрашале како да постигнете пријатна атмосфера во домот која пренесува спокојство и мир. Всушност, не е потребно многу. Трикот е многу едноставен: пријатна декорација, одржување на собите чисти и уредни и малку парфем за мирис на куќата.

На пазарот постојат неколку опции за парфемирање на куќата и уживање во пријатен мирис, но ако не сакате да трошите премногу пари на произведени производи, можеби ќе сакате да се обидете да направите свои елементи за да го поставите вашиот дом, како што се миризливи свеќи или попара со цвеќе.суво.

Во случај да сакате да се обидете да го изработите занаетот од сушено цвеќе, ве советуваме да останете и да го прочитате овој пост затоа што следната ќе научиме како да како лесно и брзо да направите попара од сушени цветови.

Како да направите потпури од сушен цвет

Иако техниката на потпури изгледа нешто ново, вистината е дека таа се користи уште од античко време за парфемирање на просториите во куќата. За ова се користеа суви цветови складирани и во дрвени и во керамички контејнери, па дури и беа ставени во мали тул кеси за да се мирисаат фиоките за мебел доколку облеката беше специјално складирана внатре.

Попарата од сушено цвеќе е а арома направен од природни состојки што можете да го поставите во кој било агол од куќата за да му дадете пријатен мирис и да ја промените атмосферата во неа. Во споредба со вештачките освежувачи на воздух, природните како што се сувите цветови имаат многу предности бидејќи нивниот мирис не е толку инвазивен, тие се поевтини и го украсуваат вашиот дом.

Па, како да направите попара од сушени цветови? Ајде да ги видиме материјалите што ќе ви бидат потребни за да го направите овој занает.

Материјали што ќе ви требаат за да направите попара од сушени цветови

потпури од сушени цветови

Слика| Boafotostudio преку Pixabay

Првото нешто што ќе мора изберете цвеќиња и ароматични билки од природата како лаванда, рози, јасмин или каранфили и оставете ги да се исушат на сонце. Можете да користите и рузмарин, ловоров лист и жалфија. Тие се неверојатен парфемски елемент и декоративен елемент кој изгледа едноставно и многу убаво во секој централен дел.

Во случај да одлучите да користите цвеќиња за правење попара, откако ќе се исушат, можете да ја користите, на пример, суштината на лавандата за да ја подобрите нејзината арома. Потоа, се што треба да направите е да изберете прекрасен сад или вазна за да ја ставите на местото во куќата што сакате да го мирисате.

Сепак, како што кажав, можете да користите и други материјали како суви листови жалфија, рузмарин, ловор или нане. Измешајте ги со зачините кои најмногу ги сакате, како кардамон или цимет и додадете неколку капки масло од каранфилче. Ќе видите како оваа попара од исушени цветови ги буди вашите сетила. Друга есенција која можете да ја пробате и која мириса прекрасно е циметот со рендан ѓумбир.

Ако барате повеќе состојки кои можете да ги користите за да го направите вашиот потпури од сушени цветовиШто мислите за користење на лушпи од агруми како што се лимони, мандарини или портокали кои ќе му дадат фантастична арома на вашиот дом? Сè што треба да направите е да ги ставите лушпите од овие овошја во убав сад и да ги оставите да се исушат на воздух за да го нароматизирате вашиот дом со освежителна арома.

Трикови за подобрување на мирисот на вашето попара со исушени цветови

Можете да користите струготини од дрво, сушен мов или цимет во прав кој делува како фиксатор на мирис и на нив да нанесете ароматични масла. Кога попарата ќе почне да го губи својот парфем, ќе треба само да додадете уште малку масло за да го вратите интензитетот на мирисот.

пори од рози

Во случај да ви дадат букет природни рози и сакате да го чувате многу подолго кога ќе почне да се влошува, најдобрата опција ќе биде да го оставите да се исуши за подоцна да подготвите пори од сушени рози.

Материјалите што ќе ви бидат потребни за изработка на овој занает се следните: природни рози, послужавник, кујнска хартија и чинија.

За да го направите овој занает, првото нешто што ќе треба да направите е внимателно да ги откинете ливчињата од роза и да ги отстраните листовите и стеблото. Потоа, ливчињата ставете ги на чинија која ќе треба да ја покриете со неколку листови кујнска хартија.

Следно, ставете го садот во микробранова печка и ставете го на максимална моќност за една минута, така што ливчињата ќе ја изгубат својата влажност. Потоа, ќе треба да ги оставите ливчињата да се исушат неколку дена и кога ќе бидат готови, време е да ги искористите есенциите за да ја подобрите аромата на попарата од исушен цвет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.