Како да направите саксија со рециклирање на шише детергент

саксии за рециклирање шише со детергент

Денес ќе ви покажам генијален и оригинален начин да го извлечете максимумот од шишето детергент. Покрај тоа што е супер едноставен и брз занает кој за 15 минути можете да го имате подготвен без проблеми. Добар начин да заштедите малку пари за рециклирање на работи од секојдневна употреба, со свесност дека соработуваме и со животната средина. Без разлика дали имате тераса, балкон или сакате да го оставите внатре во куќата, јас ви го покажувам процесот за да можете да го сторите тоа.

материјали за рециклирање и правење тенџере со карафа

Материјали

 • Празно шише со детергент
 • Тијарес
 • Секач
 • Бои
 • Четки

Proceso

занаети за рециклирање со бокали

 1. Почнете да го исекувате шишето со детергент со помош на помошниот нож. Трагирајте го или исечете го на ист начин како и јас. Ако видите дека шишето е премногу густо, можете да користите ножици. Во мојот случај, на пример, тоа не беше потребно, а вистината е дека тоа беше доста брзо.
 2. Ако кога ќе завршите со сечењето, имате какви било несовршености, пречекорувајте. На пример, типично за намалување кога се исполнуваат неговите две точки.

занаети кои рециклираат пластични шишиња

 1. Исечете го горниот дел од манго, како да е некој вид ливчиња (на половина круг). Намерата овде не е воопшто да имате крут рез и да му дадете украсен шмек.
 2. Искористете ја можноста да ја насликате карафата како што сакате. Во мојот случај, ја искористив можноста да направам еден вид тревник со цвеќиња, и да го истакнам горниот дел од карафата, кој сега ќе дејствува како инка за наводнување, во црвена боја.

Како да направите саксија со рециклирање на материјали за домаќинството

Откако ќе завршите, единственото нешто што ќе ви остане е да ставите малку земја (подлогата од која тие се продаваат во вреќи по можност), и растението што го сакате. Можеш да направиш како мене и да ја искористиш рачката што ми ја остави како инка, за да можеш да го напоиш растението ако има многу лисја и дека ништо не испадне.

Се надевам дека ви се допадна денешниот занает. Не заборавајте да се претплатите и следете не за да продолжиме да гледаме уште многу идеи!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.