Како да направите украсена дрвена кутија

Ние ве учиме како да направите украсена дрвена кутија

Добредојдовте на оваа нова статија во која ќе ви покажам неколку техники и идеи за да направите А. украсена дрвена кутија. Можете да ги користите за да складирате мноштво работи или да ги користите како мала кутија за накит, за вашите малечки или едноставно за украсување.

Изработката на украсена дрвена кутија е нешто многу едноставно и повеќе е да фрлите фантазија и да го направите тоа по вкус на сите, следната статија може да ви помогне и да ве насочи да изберете техники и материјали за разработка.

Материјали

  • Дрвена кутија што сакате да ја декорирате или да го смените стилот.
  • Акрилни или темпера температури од силни бои.
  • Насликајте четки
  • Хартии, обоени картички, апликации, копчиња, rhinestones, итн ...

Постапка за изработка на украсена дрвена кутија

Се одлучив за мала дрвена кутија, но можеме да украсиме или смениме секаков вид кутија, картон, акрилик, пластика, итн ...

Првото нешто што го направив е да ја расклопам дрвената кутија, со шрафцигер ги отстранив шарките и затворачот, за да можам да го обојам целосно без да ги валкам металните делови. имам насликани во неколку фази, прво целиот дел во кутијата и капакот. Откако ќе се исуши, го насликав подот на дрвената кутија и дното на капакот, користев густа четка.

Внатрешност на украсена дрвена кутија Кога кутијата ќе се исуши, ја составив повторно, ставајќи ги шарките и бравата на место.

За да ја направиме украсената дрвена кутија можеме изберете ја техниката што најмногу ви се допаѓа. Можеме да насликаме друг цртеж директно на кутијата, да залепиме готова апликација или сами да направиме апликација.

Во мојот случај, она што го направив е да направам цртеж, да го насликам и потоа да го нанесам на дрвената кутија на различни начини, во некои случаи го залепив директно на кутијата со помош на мек лепак за дрво и хартија, но имам направено и други каде што сакав да и дадам длабочина и ги искористив двострана лента За да го залепиме на украсената дрвена кутија, можеме да го нацртаме и директно на веќе насликаната кутија.

За да го завршиме украсувањето на кутијата, можеме да користиме копчиња, фимо, rhinestones, панделки, лакови или само нека лета нашата фантазија и креативноста.

Тоа е едноставна и прилично забавна работа да се заврши. Ви оставам неколку од оние што ги направив, така што ќе бидете инспирирани и охрабрени сами да направите украсена дрвена кутија.

Покажи ми ја твојата украсена дрвена кутија !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.