Како да направите цвеќе од крепе хартија

Се приближува Денот на вљубените, време кога сите сме повеќе романтични, желни да се сретнеме со пријателите, семејството и партнерот.

Нема ништо поубаво од давање нешто направено од нас самите, од таа причина денес ви донесувам А. упатство за правење убави цвеќиња од хартија креп што се користи за давање и украсување.

Тие се прилично ефтини и лесни за правење, па да видиме чекор по чекор:

Материјали за производство на хартиени цвеќиња:

 • Креп хартија во посакуваната боја, ја одбрав розовата, бидејќи не носи во романтично, идеално за Денот на вineубените. Ако немате крепе хартија, тука можете да го купите во боја што најмногу ви се допаѓа.
 • Панделки во бои што можат да се комбинираат.
 • Копчиња, ножици и лепак по можност во силикон.
 • Флексибилна жица.

цветни материјали

Водич за правење цвеќиња од хартија

Чекор 1:

Првото нешто што го правиме е се сече на квадрати, неколку слоеви на хартија.

Колку повеќе слоеви имаме, толку пооружен ќе биде нашиот цвет. цвет чекор 1

Чекор 2:

На едниот крај од плоштадот, почнуваме да преклопете како цик-цак, одржувајќи ги сите слоеви заедно. цвет чекор 2

Чекор 3:

Треба да биде како што гледаме на сликата подолу. цвет чекор 3

Чекор 4:

Ние ја покриваме жицата со зелена лента, користејќи лепак за да не не разоружа.

Големината на жицата зависи од големината на нашиот цвет, таа треба да биде пропорционална. цвет чекор 4

Чекор 5:

Сега, ја ставаме жицата точно во половина од хартијата, притискање многу силно, како што гледаме на сликата подолу. цвет чекор 5

Чекор 6:

Почнуваме да ги отвораме ливчињата, за тоа е доволно со одделете се многу внимателно секој слој хартија, обидувајќи се да добие кружен облик. цвет чекор 6

Треба да изгледаме како на сликата подолу:

цвет чекор 6

Чекор 7:

Започнуваме со најсмешниот дел, а тоа е користење на имагинацијата, украсување.

Во овој случај, користев копчиња за да го направам центарот на цвеќето поубав. цвет чекор 7

Потоа, исто така, тие можат да украсуваат со панделки и копчиња. цвет чекор 7

Вака би изгледало:

брз цвет 2

Со овие цвеќиња, тие можат да сторат корсажи, украсете маси и подарете.

хартиени цвеќиња

Поврзана статија:
3 ИДЕИ да направите цвеќиња за вашите занаети

Можете исто така да креирате различни видови на хартиени цвеќиња со истиот овој процес со едноставно менување на сечењето на краевите на хартиената хармоника. На следната слика ви прикажувам три различни кроеви што ќе им дадат поинаква завршница на вашите цвеќиња.

Креп хартиени цвеќиња

Исечете ги краевите на врв за да излезат зашилените рабови, ако направите мали фини парчиња ќе добиете каранфилче, а ако ги оставите закривени, вашиот цвет ќе личи на роза.

хартиени цвеќиња

Запомнете дека колку е поголема плоштадот, толку е поголема крепе хартиени цвеќиња, и колку повеќе квадрати користите, толку подебели ќе бидат. Ова исто така треба да се земе предвид при нивното дизајнирање.

Се надевам дека уживате и ќе најдеме повеќе идеи следниот пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   miry2017 година dijo

  Оваа идеја навистина ми се допадна, благодарам

 2.   конхиси dijo

  здраво ви благодарам многу, многу е лесно и практично

 3.   Francis dijo

  Многу лесно и убаво, ви благодарам.