Како да направите Pop Up картичка

Како да направите Pop Up картичка

Ако сакате да научите како да направите забавна Pop Up картичка, еве го овој многу оригинален начин да ја подарите оваа картичка и да ја претставите на радосен начин. Можеби ќе ве чини малку да го направите овој занает, но резултатот вреди. Ги оставив мерењата на сите исечоци од картон што ги дизајнирав за да не чини толку многу работа за да се произведе. Можете да му ја дадете посакуваната креативност, ако сакате да изберете друга боја на картон, можете да го направите тоа, па дури и да ги поставите цртежите што најмногу ги сакате. Можете исто така да ги изберете сите украсни украси што ги сакате, јас го направив тоа многу едноставно, но можете да додадете сјај или лепенки по ваш вкус.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • 4 различни картички во боја, големина А4
 • Парче украсна хартија
 • Нешто украсно за да го ставите внатре во кругот или ако не успеете да направите цртеж
 • Ножици
 • Правило
 • Компас
 • Лепак од типот на лепак
 • Четка за добро распределување на лепилото

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние избираме парче картон За да ја направиме картичката, ги земаме мерењата со молив и линијар. 24 см ширина и висина од 16,5 см.

Ние мора да го свиткаме картонот кон средината. За да го направите ова, ние ја мериме нејзината половина со линијар и означуваме со молив. Следно ќе го свиткаме картонот. Избираме украсна хартија и ги мериме деловите  преден дел (навлака) кои беа свиткани да го постават. Мерењата треба да бидат малку помал така што околу хартијата може да се види кутија.

Втор чекор:

Ние земаме парче картичка од различна боја. Toе исечеме парче со мерењата на 16,5 см висок за 8 см Широк Ние избираме друго парче картон со различна боја и ние ќе го намалиме во исти размери, но малку помал. Идејата е да се постави најмалиот над најголемиот и да се прикаже квадрат околу него. Ние правиме ознака со вклучен молив централниот дел на структурата што направивме Одиме да нацртај круг со компас и за ова треба да го сториме тоа добро центрирано. Кога кругот е завршен ќе го исечеме. Ние правиме некои набори на горниот и долниот дел на она што сме го работеле. Toе го залепиме на картичката, запомнете го тоа само горе и долу затоа што мора да биде слободен простор помеѓу нив.

Како да направите Pop Up картичка

Трет чекор:

Ние ставаме во внатрешноста на кругот украсна налепница што ги избравме. Можете исто така да нацртате слика на парче хартија и да ја поставите таму. Ние избираме две парчиња картон и ги правиме формите на фотографијата подолу, тие ќе бидат оние што ќе ги залепиме подоцна да се направи pop-up ефект. Мерењата се Ширина од 5,5 см и висина од 9 см и ќе направиме триаголни исечоци за нив.

Четврти чекор:

Ги земаме исечоците за да ја направиме поп-формата и ги правиме преклоп на нејзината страна од најинверзниот дел до оној на исечената триаголна форма. Queе чекаме во редица во преклопениот дел затоа што ќе го залепиме на картичката. Мораме одговара на парчето заедно со другото така што кога картичката е отворена и затворена, тоа не прави образец за отворање и затворање. Важно е делот што ќе го залепиме да се направи зад линијата дека сме свиткале од картичката до имаат доволно простор да се направи механичкиот дел. Можете да видите многу подобро во видеото.

Како да направите Pop Up картичка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.