Како да се набран здолниште

pleated_ здолниште 0 (копија)

Ова пролетно лето, еден од трендовите ќе бидат здолништата со набори, така што, предвидувајќи ја сезоната, денес ќе објасниме како да ги направиме плисиран еден здолниште.

Мора да се додаде дека за да го направите ова упатство, потребно е да се знае како да се шие малку, бидејќи по наборот ќе биде потребно да се монтира половината.

материјал

 1. 3 метри ткаенина за колк од 90 сантиметри (1 метар ткаенина на секои 30 сантиметри).
 2. Ножици 
 3. Нишка и игла. 
 4. Машина за шиење. 
 5. Решетка. 

Proceso

За да започнеме, ќе одлучиме за должина на здолниште, во овој случај тоа ќе биде над коленото и ќе се монтира на колкот. Е сечеме 3 метри (за колк од 90 см) ткаенина, додавајќи парчиња ако е потребно и почетокот што го решивме. Конечно, пред да започнеме со плисирање, ќе го направиме полите со машината за шиење.

pleated_ здолниште 2 (копија)

Следно, ќе направиме мерења и ќе ги обележиме со игли. Преклопот мора да биде 3,5 сантиметри, а долниот 7 сантиметри. Важно е да се напомене дека наборите секогаш ќе се прават во насока против стрелките на часовникот. Ние ќе го обележиме преклопот по должината на здолништето со неколку игли за да биде посовршено.

здолниште со набори (копија)

Следно, следејќи ги иглите, ќе го поставиме редот на игли од 3 сантиметри на редот што е оддалечен 5 сантиметри, формирајќи го преклопот. Willе се одржиме со игли и ќе поминеме должина за да ја поправиме. Истата операција ќе ја направиме за целото здолниште.

pleated_ здолниште 3 (копија)

За да го завршите плетањето, Ние ќе пегламе на соодветна температура и добро ќе го поправиме секое од наборите на здолништето. Тогаш само треба да го поставиме здолништето на половината и да ставиме патент на него.

До следната самодоверба!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.