Како да направите обетки од глина во бели и златни тонови чекор по чекор

Во ова туториал Јас ве учам да создадете некои обетки од глина тоа може да биде прилично елегантно и можете да го користите за себе, како подароци или да продавате како дел од вашите занаети. Willе видите дека тие се лесни и се прават многу брзо. Тие се исто така економски. Затоа, остани, затоа што следно ти го кажувам материјали што ти треба и чекор по чекор да ги направите сами.

Материјали

Да се ​​направи обетки од глина ќе ви треба следново материјали:

 • Глина: или сушен на воздух или печен.
 • Златна боја
 • Шило
 • Прстени
 • Накос на падините
 • Нож или секач
 • Четка
 • Скот лента

Чекор по чекор

За да започнете да го правите тоа во тек мора да земете глина и убаво замесете го за да стане мек. Направи топката тркалање на глината на дланката додека не остане без брчки. Ти би требало здроби го. Ова може да се направи со рака или со рамен предмет. Лично, сакам да го правам тоа со рамен предмет, бидејќи кругот е помазен.

Откако ќе ја смачкате топката пресечете го на половина со нож. Сечењето треба да биде дијагонално, наместо хоризонтално, за да се направи обетката пооригинална, но сето ова е прашање на вкус.

Пред да се исуши глината, ќе го направиме тоа дупки до наклонот, и за спојување на двата дела и за спојување на куката од истиот. Со шило Пробијте ја долната половина на кругот на права страна. Таму мора да направите две дупки. Веднаш над, во долниот дел од полукругот погоре, мора да ги направите истите дупки на иста висина, бидејќи двата дела ќе се закачат преку нив.

Другата дупка што треба да ја направите е да ја вметнете кука од обетката, па направете ја на горниот дел од полукругот.

Сега можете да го оставите пресуши. Потребни се околу 12-24 часа за целосно зацврстување, бидејќи тоа е многу тенок слој од глина.

Кога е суво ставете парче од леплива лента на дел од обетката. Toе ја обоиме областа со која не е покриено металик златна боја.

Оставете ја бојата да се исуши и сега можете да ја монтирате обетката. Внеси прстени во дупките на една од половините, исто така и во горната дупка. Поврзете ги двете парчиња глина користејќи ги двата прстени во центарот и додадете ја куката на прстенот горе.

И ќе завршиш со твоето обетки од глина. Имате илјадници можности, бидејќи можете да ги направите во различни форми, големини y colores. Значи, ова е идеја да започнете сами да дизајнирате ваши обетки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.