Како да направите велигденско зајаче

ЗАБЕСНИК

Нема многу повеќе за да ги прославиме велигденските празници и да го украсиме нашиот дом денес ќе предложам убав занает, ајде да видиме како да направиме велигденско зајаче. Со него можеме да ги украсиме детските соби, или холот на нашите куќи, како што во овој случај направив пар, а може да послужи и за да ја држи вратата и да ја држи отворена ...

Материјали:

 • Мувла.
 • Шарена ткаенина.
 • Машина за шиење.
 • Игла и конец.
 • Пополнување на вата.

Процес:

ПРОЦЕС

 • Прво треба извадете го калапотМожете да го нацртате на хартија, во зависност од големината што ќе изгледа нашиот зајак подоцна, или да ја преземете фотографијата и да ја отпечатите на лист хартија.

ПРОЦЕС 1

 • Ние ја пресекуваме ткаенината, следејќи ги формите на нашата мувла и оставајќи еден сантиметар во периметарот што треба да го помине шевовите.
 • Ние поминуваме шевове околу контурата прво спојувајќи ги двата задни дела напред.
 • Ние шиеме тогаш основниот триаголник.

ПРОЦЕС 2

 • Ние ја вртиме ткаенината за да имаме право. За ушите, можеме да си помогнеме со ножиците.
 • Ние го пополнуваме ентериерот со вата, прво областа на ушите. Ние си помагаме со ножици или зашилен предмет за да бидат добро наполнети.
 • Ставивме песок на плажа во основата на зајакот. Ова ќе го направи повеќе тежина и поддршка. Ако сето тоа го наполниме со песок или ориз, тоа може да ни помогне да ги држиме вратите за да не се затвораат. Завршуваме со полнење на остатокот од телото со вата.

ПРОЦЕС 3

 • Е имаме дупка со дупка каде што сме го ставиле филот. Мора затворете го со бод скриени, така што е добро завршен.
 • Ние правиме редица: за да го направите ова, ние ќе исечеме круг од ткаенина и ќе го бастираме околу контурата, ќе се наполниме со тесто и ќе ја истегнеме конецот, тоа ќе биде како топка што ќе дејствува како опашка.
 • SПри сечење на конецот, ќе зашиеме на задниот дел со неколку конци.

ЗАЈКОР2

Се надевам дека ви се допадна и дека ви служи да украси некој агол од твоите куќи овој Велигден. Се гледаме на следната самодоверба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.