Како да направите декоративно огледало со сушење на зелени лисја

Ефтини занаети

Здраво! Денешниот занает е донекаде чуден. Земајќи го своето куче на прошетка, видов неколку винова лоза, кои отсекогаш ми се допаѓале, но не би ги ставала дома бидејќи многу ги дамкаат wallsидовите. И си помислив ... ако можам да ги имам без да ги имам? И едно довело до друго. Замислив огледало, опкружено со тие лисја. Може да изгледа добро или не? Затоа, пред да пристигне мојот партнер, се фатив за работа.

Stepе ви покажам чекор по чекор како го направив тоа, резултатот беше овој!

растителни занаети со лисја

Материјали

 • Засади лисја
 • Тенка и крута плоча
 • Кола
 • Четка
 • Остатоци од огледало или огледало што ни останаа.

Proceso

Како да се зачуваат исечените зелени лисја за занаети

 1. Отстранете ги опашките од сите лисја ако имаат и ставете ги на врвот на алуминиумска фолија. Дека сите тие се добро распоредени, затоа што првиот од сите ќе ги исуши.
 2. Ставете ја рерната на 180-200ºС приближно 10 минути и оставете ја добро да ја однесе температурата. Потоа ставете ги лисјата внатре 80 или 90 секунди. Нема повеќе време, или тие ќе почнат да горат, и ништо помалку, бидејќи ние сме заинтересирани да ги исушиме.
 3. После тоа извадете ги, дури ќе видите дека се деформирани малку, но лисјата изгубија голем дел од својата пластичност освен што се позелени. Ставете ја во рерна алуминиумскиот плех што толку многу пати сме импровизирале колку листови да креираме што ќе ги користите. Пукаат над глава, тие подобро се поштедени и тоа е момент.

Занаети со она што ни го нуди природата

 1. Започнете да ги лепите листовите од работ на плочата (кај мене од дрво) што си ја зел.
 2. Земете го огледалото и залепете го во центарот. Ако, како и во мојот случај, има пластичен заштитник, отстранете го сега, бидејќи сега од секој агол, ќе ставите чаршави насочени кон него. Оставете ги да се исушат 1 час откако ќе завршите.
 3. На крај, завршете ги лепењето чаршави околу огледалото. Можете да направите втор слој ширина како што направив јас, што ќе ви одговара или да го завршите украсувањето со некои лисја.

Слика направена со лисја од дрвја

И така изгледам во трпезаријата! Одев да го ставам во ходникот, но на крајот мислам дека ќе остане таму. Се надевам дека ти се допадна. Особениот допир и личност што ќе ви го дадат е фантастичен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.