Како да направите домашна полимерна глина

како се прави полимерна глина (копија)

Многу пати поставувам објави објавени на полимерна глина, е калаплив и може да се користи за безброј Занаети. Двете да прават фигурини, да прават синџири со клучеви или накит. Тоа е материјал што го сакам и исто така е многу забавен за работа.

Единствениот недостаток е цената бидејќи не е дека е прескапо, но е доволно скапа за да не се купи ако не сме многу сигурни што ќе правиме со тоа или ако знаеме како да ја дадеме добра употреба. Од таа причина, во денешниот пост поставувам рецепт да направам домашна полимерна глина и така можете да го тестирате и играте со материјалот многу поекономично

La полимерна глина, позната и како Фимо, е една од најважните во овој свет на креативност и имагинација. Благодарение на тоа можеме да ги создадеме сите форми што се појавуваат во нашиот ум и со повеќе од неверојатни резултати. Откријте сè што ви треба за неа!

Што е полимерна глина?

Цвет од полимерна глина

Бидејќи го претставивме со productвезден производ, сега мора да знаеме добро за што зборуваме. Полимерната глина е паста за обликување. Сигурно сите се сеќаваме на плејното тесто што го користевме кога бевме мали. Па, тоа е многу слично на ова. Може да се користи од млади и помалку млади, бидејќи е многу лесен за работа и не бара никаков вид на проблем.

Единствената разлика што можеме да ја најдеме во однос на пластелин е дека оваа глина може да комбинира бои. Ако измешате две бои, ќе добиете најоригинален мермерен ефект и ако сепак го продолжите времето на мешање, тогаш ќе добиете хомогена комбинација.

Поврзана статија:
3 ИДЕИ ЗА КРЕИРАЕ СЛЕДНИ СТАВИ

Материјали за правење полимерна глина

 • 1 тенџере со тефлон.
 • 1 чаша бел училишен лепак (купи тука).
 • 1 чаша пченкарен скроб.
 • 2 лажици минерално масло.
 • 1 лажица од лимон.
 • Темпера во прав од различни бои. (купи тука)

Како да направите домашна полимерна глина

Ние ќе ги измешаме сите состојки во тенџере со тефлон ставете да се загрева на тивок оган. Ако сакаме тестото да има боја, во состојките ќе ставиме темпера во прав од саканата боја, во спротивно, тестото ќе биде бело.

Откако ќе ги имаме состојките во садот за тефлон, ќе се мешаме десет минути на тивок оган додека не остане тесто. Потоа, тргнете го од оган и оставете го да се излади. Потоа месете го додека не стане убава и податлива текстура. Конечно, за да го зачувате треба да го чувате во херметички тегла.

На фотографијата погоре можете да видите парчиња направени со полимерна глина дека можете сами да направите.

Како се користи полимерна глина?

Домашна полимерна глина

Сега, кога знаевме дека станува збор за паста за обликување, треба да ги завршиме информациите со кои се специфицира како се користи или третира оваа глина. Прво на сите, ние треба да го обликуваме. За да го направите ова, ќе помислите на фигура и на ќе се обликувате со рацете. Со топлината на овие, полесно и полесно ќе се справи со глината. Откако ќе ја создадете фигурата, треба да ја однесете во рерна. Да, ќе го оставите во конвенционалната рерна неколку минути. Во секој контејнер од глина, тие ќе го означат времето кога треба да го оставите, но како општо правило, тоа е секогаш околу 15 минути, приближно. Кога ќе го извадиме од рерната, ќе го оставиме да се излади и од тука, можете да го исечете или да ја насликате фигурата што сте ја направиле. Едноставно како тоа !.

Каде да купите полимерна глина?

Првите места на кои треба да одиме да можат да купат полимерна глина, се продавници за канцелариски материјал и занаетчиски дуќани. Мора да се каже дека, и покрај тоа што станува сè попознат производ, нема да има еден на сите овие места. Понекогаш може да биде малку комплицирано за нас, но секогаш ќе имаме интернет. Постојат неколку страници, исто така занаети, каде што можете да ги најдете. Треба само да ги барате оние што немаат многу трошоци за испорака затоа што не сакаме крајната цена да порасне повеќе од потребното.

Поврзана статија:
Како да направите обетки од глина во бели и златни тонови чекор по чекор

Најпознатите брендови на полимерна глина

Занаетчиство од полимерна глина

Како што споменавме на почетокот, овој материјал се нарекува и Фимо. Иако мора да се запомни дека Фимо е име на одредена марка глина и не е генеричко име. Па, почнувајќи од оваа база, знаете дека под ова име можете да најдете глина во Шпанија. Во него ќе имате две сорти:

 • Фимо Класик: Малку е потешко да се обликува, но исто така е и потрајно.
 • Фимо Софт: Сега е подготвена за употреба. Но, се разбира, тоа е малку поделикатно и лесно може да се скрши.

Од друга страна, ќе ја најдете и марката Скулпеј и Като. Значи, веќе нема да имате изговори за да можете да работите со нив.

Препорачливо е да започнете со мали и едноставни фигури, но сигурно, наскоро ќе ја ослободите фантазијата и ќе видите како излегува уметничката вена за неколку секунди. Getе се фатиме за работа?

Занаети со полимерна глина

Многу луѓе мислат дека со полимерна глина Можете да направите само фигури, и иако тоа е она што најмногу го наоѓате, овој вид глина нуди многу повеќе можности.

Ако сакате да направите фигури и започнувате, можеби е полесно да започнете со тоа лесни кукли и со малку детали. На Интернет ќе најдете многу „чекор по чекор“ на фотографијата во која ве учат да го моделирате секој дел од фигурата.

Кукла од полимерна глина

Некои од фигурите што обично се прават се едноставни и многу модерни, тие се храна во стилот на каваи. Многу е вообичаено да додадете приврзок за клучеви, да ги ставате како обетки, ѓердан или украс за молив или пенкало.

Приврзок за клучеви од полимерна глина

исто така, можете да создадете цвеќиња и растенија стрДа декорира. Резултатот е многу добар. Помогнете си со секачи и алатки што ќе ви овозможат да создадете подобри завршувања. Еден детал, можете да користите и секачи за пециво, бидејќи секачите за фондан или колачиња се исти како оние што се користат со глина.

Seeе видите дека со малку вежба можете дури и да направите доста реални цвеќиња.

Цвеќиња од полимерна глина

Розова полимерна глина

Како што веќе споменав, не мора да правите само фигури, украс на бродs е добра алтернатива. Имате илјадници идеи што ќе ве инспирираат да ги украсите и рециклирате оние стаклени тегли што ги користите секој ден. Исто така, ако користите полимерна глина за печење, нема да имате проблем да го ставите целото парче во рерна, стаклото ќе се држи совршено. Бидете внимателни, не користете пластични конзерви во овој случај, вашата работа ќе заврши многу лошо.

Тенџере украсено со полимерна глина

Покрај сето ова, во светот на полимерната глина постои сè попозната техника на украсување наречена „милефиори“ или на шпански „илјада цвеќиња“. Се состои во спојување на парчиња полимерна глина за да се направи цевка што се сече на парчиња и го покажува цртежот што сте го создале, или апстрактен или со одредена слика. Во почетокот се создаваа цвеќиња, но тој еволуираше и сега можете да најдете сè.

Се надевам дека ви е корисно и до следниот пат DIY.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храна dijo

  Многу добра статија, ви благодарам што ја споделивте, не знаевте на тој начин да можете сами да направите полимерна глина, сега е време да ја примените во пракса.
  Со почит

 2.   Саманта dijo

  Здраво, извинете прашање што е темпера темпера? Liveивеам во Мексико и не сум сигурна дали те разбрав правилно, дали со зборот темпера мислиш на боја во прав и дали тоа е она што би било зеленчук или како?

 3.   Франциска dijo

  Здраво, сакав да знам дали можете да го замените минералното масло со обично масло или друго масло?

 4.   Julie dijo

  Здраво, две прашања
  1. Која е температурата на прав? Може ли да бидат анилини? Што го користам за ладен порцелан и тоа е скоро истите состојки
  2. Дали е рерната задолжителна и / или работи микробрановата печка?

  Ви благодарам

 5.   Бјанка Шајбер dijo

  Не кажувајте дека ова е полимерна глина, правите домашна паста, ладни тестенини или француски порцелан, немојте да ги натерате луѓето да паднат во грешка, полимерната глина е невозможно да се направи во кујна затоа што вклучува сложени хемиски процеси при нејзината подготовка

 6.   Бјанка Шајбер dijo

  Ве молиме поправете го вашиот пост, ова не е полимерна глина, ова е еден вид домашен порцелан. Полимерната глина бара сложени хемиски процеси, како што подразбира и нејзиното име, тоа е полимерна или PVC пластика за која е потребна комплетна и опремена лабораторија за да се изврши. Не мешајте ги луѓето, јас сум модел за полимерна глина и ова е сè друго освен материјал со кој работам.

 7.   Ана dijo

  Не мешајте ги луѓето !!!
  Она што го велите НЕ е полимерна глина.
  Полимер е паста базирана на ПВЦ, пластичен полимер составен од неколку молекули (мономери) на винил хлорид. Процесот на полимеризација на винил хлорид е многу токсичен и се одвива во фабриките во херметички затворени реактори.
  ТОЧНИ !!!

 8.   Даниел dijo

  Здраво, добро попладне, рерната е задолжителна за овој вид занаети? ,, Ви благодарам многу однапред !!!

 9.   Вивиана dijo

  Се согласувам, ова не е полимерна глина, тоа е домашен ладен порцелан. Колку и да е тешко да се излечи во рерна, оставете го да се исуши, ако парчето е потопено во вода, на крај се раствора, што не се случува со вистинска полимерна глина, која може да биде во вода без проблем, бидејќи останува како ПВЦ-објект
  Добро е за некои занаети и ефтино е да се работи со деца. Но, тоа не е издржливо на време

 10.   Беланира Мелендез dijo

  Ви благодарам многу, употребата на овој производ многу ме разјасни. Во мојата земја сè уште го немаме овој производ, ви благодарам што живеам во Панама, вистината е дека не знам дали го продаваат, работев со ладен порцелан. Благодарам

 11.   Patricia dijo

  Здраво! Јас внимателно го прочитав твојот пост, не стави јасно до знаење до кој степен е печен. Благодарам Поздрав од Аргентина