Како да направите домашна табла на wallидот

Денес дојдов со идеја дека покрај тоа што е декоративна е многу практична. Ајде да видиме како да направиме домашна табла за kидови на идот. Во овој случај станува збор за табла во форма на фудбалско игралиште Направив за детска соба, но можете да ја прилагодите според потребите. Вие само ќе треба да ја промените формата и бојата на бојата, процесот ќе биде ист. Ајде да одиме чекор по чекор ...

Материјали:

 • Боја од зелена креда.
 • Лак.
 • Четка
 • Ролери
 • Чаша
 • Молив.
 • Бришач.
 • Лента за маскирање.
 • Лента за миење.
 • мерна лента.

Процес:

 • Започнете со мерење на фудбалското игралиште. Погледнав на Интернет и ги прилагодив на просторот што требаше да ја насликам таблата. Во мојот случај, тој е голем и неговите мерења се 1,90 х 1,40 см. но можете да го прилагодите на мерењата што ги сакате. Откако ќе се подигнат ознаките на димензиите нанесете лента за маскирање за да ги направите маските и така сликај во права линија без проблеми. За кругот го имам насликано со четка. и во областите на целите што ги користев лента за миење, така што линиите се пофини.
 • Дајте прв слој на боја на која ќе додадете малку вода за четката да се лизне подобро. Оставете го да се исуши.
 • Нанесете втор слој на боја, овој пат со ролерот. Со овој ќе биде доволно, но оди во вкусови, ако сакате можете да му дадете уште еден.

 • Откако ќе заврши бојата, можете да ја отстраните лентата за маскирање, не е потребно да се чека додека не се исуши, тоа е уште подобро, бидејќи ќе биде влажно и ќе излезе подобро.
 • Сигурно ќе видите траги од моливи, Можете да избришете откако бојата е сува.
 • Конечно нанесете лак, што ќе го направи пишувањето и бришењето совршено со креда. Јас му дадов два слоја.

Сега останува само да пишуваме, цртаме и уживаме !!! Се гледаме на следното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.