Како да направите казу, за да свирите музика на Карневал

Каза или казу Тоа е музички инструмент што се користи во карневалот за да ја придружува музиката на тие забави. Во овој пост ќе ве научам како да направите супер оригинален.

Материјал за правење карневал cazú или kazoo

 • Ролна тоалетна хартија
 • Обоени фолии
 • Свилена хартија
 • Лепак стап
 • Тијарес
 • Еластична лента
 • Молив или пенкало
 • Топче од стиропор
 • Ева гумен удар
 • Црна ева гума
 • Постојани маркери

Процес на разработка на каза или казу на Карневал

 • За да започнеме ни треба А. картонска ролна од тоалетна хартија и а фолија во боја што ти се допаѓа најмногу.
 • Измерете ја должината од ролната и исечете a хартиена лента со таа мерка.

 • Со стапче за лепило Залепете го обоениот лист на картонската цевка.
 • Сега исечете квадрат од свилена хартија доволно голем за да се вклопи во устата на цевката.
 • Со рацете обликувајте ја ткивната хартија на крајот од картонот.
 • Сега, ќе ви треба ластик, можете да користите што и да најдете дома.

 • Поставете го еластична лента на работ на картон и да ги даде потребните врти, така што тоа е добро затегнат.
 • Со молив или пенкало направи малку дупка внимателно на картонот за да не се брчки на остатокот од материјалите.

 • Сега ќе направиме очите на нашето мало чудовиште.
 • Земете полистиренска топка, во мојот случај е број 3.
 • Исечете го на половина и ќе ги имаме двете очи.
 • Направете два црни круга со дупчење на дупката и залепете ги на топчињата стиропор.

 • Лепак на очите на врвот на ролна веднаш до устата на инструментот. Не покривајте ја дупката затоа што тогаш нема да звучи.
 • Со бел маркер ќе направам осветленоста на очите.
 • И веќе го завршивме нашиот карневал казу или казу.
 • Сега треба само да го допреме и да се забавуваме многу на овие забави.

И, ако сакате да направите совршен додаток за употреба со кацо или cazú, ве оставам оваа маска е многу лесна.

Се гледаме на следната идеја. Чао!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.