Како да направите кошница за Велигден

како да се направи корпа за Велигден

На Велигден, датум кој многу го очекуваат децата, бидејќи го чекаат своето зајаче, чоколади, слатки и јајца.

Од таа причина денес во Занаети Вклучено споделуваме со вас а упатство за правење корпа велигденски, можат да го наполнат со слатки, чоколади и да подарат.

Многу едноставно иекономски да се направи, ќе ви треба само картон.

Материјали за правење корпа за Велигден:

  • Картон во боја, по можност тие се совпаѓаат, во овој случај користев а картон реверзибилна, едната страна е бела, а другата розова, на сликата ги покажувам обете страни
  • Руменило или руменило на шминка
  • Цветна мувла, во овој случај испечатив А. цвет без венчелистче, ќе користиме еден со венчелистче и друг како оној на сликата, без венчелистче
  • Лепак

Велигденски материјали за корпи

Чекор по чекор да направите корпа за Велигден:

Чекор 1:

Отсековме а полн цвет на картон, така што едната страна останете отворени, како што можеме да видиме на сликата.

кошница за Велигден чекор 1

Чекор 2:

Користење на картон од друга боја, во овој случај ја користам другата страна, ние сечеме цвет со еден помалку венчелистче.

Исто така отсекуваме кругови големината на нашето отворање во центарот на цветот.

кошница за Велигден чекор 2

Чекор 3:

До рабовите на нашиот цвет, руменило со памукче, оваа постапка создава сенка и длабочина, покрај „Сокриј“ некоја несовршеност во моментот на кастрење.

Постојат специфични производи за тој ефект, во овој случај користете руменило што ќе ни го даде истиот ефект без проблеми.

кошница за Велигден чекор 3

Чекор 4:

Вцрвуваме сите парчиња дека сме исекле.

кошница за Велигден чекор 4

Чекор 5:

Користејќи го нашиот првиот цвет, оној со сите ливчиња, ќе се приклучиме на делот што го имавме отворен, но од погрешна страна, како што можеме да видиме на сликата подолу, спојување на едното ливче над другото.

кошница за Велигден чекор 5 и 6

 

Чекор 6:

Ние веќе треба да имаме еден конкавна форма, како што гледаме на сликата.

кошница за Велигден чекор 7

Чекор 7:

Ние лепиме круг иста боја во центарот.

кошница за Велигден чекор 8

Чекор 8:

Ние го правиме истото постапка 5 чекор во цветот на кој му недостасува венчелистче, овојпат ќе споиме две ливчиња повеќе конкавна и девојка.

кошница за Велигден чекор 9

Чекор 9:

Вметнуваме друг круг во средина.

кошница за Велигден чекор 10

Чекор 10:

Ние се држиме еден цвет над другиот, така што најмалиот е внатре во најголемиот, како што гледаме на сликата.

кошница за Велигден чекор 11

Чекор 11:

За да завршиме, сечеме лента на картон и лепиме на ливчињата за да ја формираме рачката на корпата.

кошница за Велигден 1

Така би било наведете ја нашата корпа.

Наполнете со задоволства и имајте убави подароци за овој Велигден.

Се среќаваме во следната!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.