Како да направите Немо од Фимо или полимерна глина

Како да направите Немо

Многу симпатичен е главниот јунак на филмот Немо. Ја направив оваа фигура со најмалите и тие ја сакаа. Така, во ова упатство ќе научите како да направите Немо од Фимо или полимерна глина, за да можете да си поминете убаво со децата, или во случај да ви се допадне и оваа мала риба.

Бои што ќе ви требаат

Боите што ќе ви требаат за да го создадете Немо од Фимо или полимерна глина се следниве:

  • Naranja
  • Бланко
  • Црна

Чекор по чекор

Започнете со телото на Немо.

Земете портокалова топка и создадете пад со неа, тркалајќи ја само едната страна од топката со страната на дланката на вашата рака. Howе видите како се протега само на тој крај создавајќи форма на капка.

Немо тело

Со алатка за моделирање, па дури и со сечење сламка за пиење, можете да направите форма на уста.

Немо уста

Следи од очите. Ми се чини посмешно ако ги има големи и испакнати. Немо очи

Направете две бели топчиња, израмнете ги многу малку и залепете ги на лицето.

Портокалови очи немо

Со уште две помали портокалови топчиња сторете го истото, но сквошејќи ги повеќе од претходните.

Немо ученици

Сега ставете ги учениците на ист начин.

Сјајот на очите нема

И со две многу мали топчиња во бело можете да симулирате осветленост на очите.

Сега креирајте ги линиите на телото. Црна лента нема

Создадете црно хуро, израмнете го и залепете го околу телото.

Бела лента нема

Создадете уште едно празно чуро и сторете го истото, залепете го преку црната линија што ја направивте.

Немо ленти

Повторете ја истата постапка за другата линија.

Перките недостасуваат. Започнете од врвот. Немо врвна перка

Создадете портокалова топка, превртете ја малку напред и назад за да создадете овална. Израмнете го и обележете неколку редови со ножот.

За да го залепите, ви препорачувам да направите линија на горниот дел од телото за да изгледа подобро.

Се вклопува горната перка

Создадете странични клапи.

Страничен размавта

Од топка, калапнете капка, која како што веќе објаснив, можете да ја формирате со тркалање на топката на страна. Потоа израмнете го, гребете го со ножот и ставете го на едната страна од Немо.

Ако се сеќаваме на филмот, Немо е роден со малформација на перките и имал една помала од другата. Направете ја истата постапка, но со помало парче глина.

мала перка Немо

И ова ќе биде резултатот.

Немо од фимо

Резултат од Немо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.