Како да направите пенкало за бубамара

Упатство за бубамара

Во ова упатство ќе научите како да направите пенкало во форма на бубамара. Материјалот што ќе го искористиме за да го создадеме ќе биде полимерна глина, но важно е да се исуши на воздух бидејќи пенкалото не може да се става во рерна. Ајде да видиме како е направено.

Потребни материјали

За да направите пенкало во форма на бубамара, секако дека ќе ви треба пенкалото што сакате да го декорирате. За оваа бројка црвена или црна е подобра.

Како што веќе споменав, исто така ќе ви треба глина за сушење на воздухот. Боите што ќе ги користите само ќе бидат три:

  • Црвена
  • Црна
  • Бланко

Чекор по чекор

Започнете со подготовка на пенкалото. Ако користите таков како овој во ова упатство, ќе мора да го отстраните испакнувањето на капачето и да означите со постојан маркер до каде оди, така што кога ќе го покриете пенкалото да не претерате и да можете да го покриете. Подгответе пенкало

Сега креирајте бубамара. Ставете капак на глина

Направете голема црвена топка и вметнете го капачето на пенкалото во неа. Телото на бубамара

За да ја креирате главата, земете црна топка, создадете овална и израмнете ја малку со дланката на вашата рака. Залепете го на телото што штотуку го направивте. Бубамара очи

За да ги создадете очите, исцедете две мали бели топчиња и залепете ги на главата. Направете го истото со другите помали црни и некои ситни бели, кои ќе дејствуваат како зеници и осветленоста на очите.

Ученици од бубамара Сјај очи

За антените, креирајте две кратки хурито од две топчиња и лепете ги на главата. Антени за бубамара

За да направите молови, едноставно смачкајте неколку црни топчиња и лепете ги на телото на бубамарата.

Полјак точки од бубамара

Веќе ја имате направено основата на бубамара, сега ќе го покриеме пенкалото. За да го направите ова, создадете долг црн хуро и вметнете го пенкалото во него додека не ја достигнете ознаката што сте ја поставиле на почетокот. Пенкало за покривање

Може да ставите неколку бубамари кои го украсуваат пенкалото. Овие се направени на ист начин како и големиот.

Мали бубамари

И кога глината се суши, можете да го поставите пенкалото на основата. Ова е резултатот.

Пенкало за бубамара

Резултат од пенкало бубамара

Пенкало за бубамара 2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.