Како да направите пенкало со букви со рециклирање на кристално стакло

Во овој пост ќе видиме како да се рециклира кристално стакло, да се трансформира во држач за молив или молив, сега кога започнува курсот и сакаме да ја украсиме нашата работна маса. Сигурно ќе имате чаша дома што не ја користите, денес доаѓам со совет дополнување на рециклирање да создадам декоративен и практичен елемент.

МАТЕРИЈАЛИ:

 • Боја со креда или боја на креда.
 • Четка
 • Постојан маркер.
 • Лак.
 • Молив.

ПРОЦЕС:

 • Започнете со чистење на стаклото. Во мојот случај тоа е нокила и ја отстранив налепницата, но го оставив лепилото без да го отстранам, бидејќи сакав да постигнам ефект на крцкање во крајниот резултат. Потоа свртете ја чашата наопаку и дајте слој на боја, ако е спреј многу подобро, бидејќи потезите не се забележуваат. Направете го ова со прскање на стаклото околу осум инчи или така и рамномерно.
 • Оставете да се исуши и дајте втор слој на боја.

 • Пронајдете убава и мотивирачка фраза што сакате да ја носите пенкалото и со напишете молив во областа каде што беше налепницата, Како што ќе видите кога ќе се исуши, ќе има испукано или испукано дејство.
 • Со постојан маркер, прелистајте ги буквите без страв дека ќе можат да прават грешки. (Па, со молив сте успеале да ги избришете несовршеностите).
 • Конечно нанесете лак на целата површина за да се заштити држачот за молив и да трае подолго.

И ќе имате подготвени пенкалото за поставување на пенкала, моливи или хајлајтери како што е мојот случај. Но, можете да му дадете и други намени, како што е вазна, затоа што можете да додадете вода, бидејќи нема боја внатре.

Се надевам дека ви се допадна и дека ве инспирира, ако е така, со задоволство ќе го видам на која било од моите социјални мрежи. Можете исто така да лајкувате и споделувате. Се гледаме на следното.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.