Како да направите „стапче вода“ со ролна хартија и тестенини

како да се направи стапче занаетчиска вода

Водните стапчиња се ударни елементи од многу античко потекло. Тие потекнуваат од домородното население на јужноамериканскиот Амазон и често се користеа како звуци за да се создадат и средини. Овој занает е многу интересен да се прави со деца и да поминете пријатно попладне. Ако не знаете, направете го тоа со нив, тие ќе бидат фасцинирани. Јас ви покажувам како да направите стапче за вода со материјали што сигурно ги имате дома.

материјали за да се направи стапче за вода

Материјали

 • Стапчиња за јадење
 • Јуфки (или ориз)
 • Долга картонска хартиена ролна
 • Картон
 • Цело
 • Тијарес

Proceso

лесни занаети што можат да се прават со деца

 1. Залепете ги чепкалките за заби во ролна од картон. Обидете се да ги натерате да излезат што е можно поправилно (повеќе или помалку). Можете да го користите како водич цртежот на унијата што е направен при нивно производство, така што ќе излезе на спирален начин.
 2. Оставајќи празнина од сантиметар приближно помеѓу чепкалки за заби, завршете го целиот картон.
 3. Нацртајте два кружни профили на картонот, користејќи една од дупките во картонската цевка како водич. Кога ги сечете, не правете го тоа прави. Исечете со ножиците оставајќи мали триаголници.

Лесни занаети за музички инструменти за правење

 1. Свиткајте ги трепките правејќи агол од 90 степени. Исто како на сликата.
 2. Користете еден од исечениот картон како навлака за приклучете една од дупките во цевката од картон. За да го поправите, можете да користите парче лента.

занаетчиство да свири звук на вода

 1. Воведете тестенини (или ориз) низ дупката што останува непокриена.
 2. Покријте ја дупката со картон, ставајќи ревност врз тоа. Исто како што направи со другата дупка. И ќе бидете подготвени!

Сега, ставајќи вода стап исправено, и превртувајќи го, можете да го слушнете звукот на јуфките што паѓаат низ стапчињата. Тоа е многу чуден звук и ако сте го направиле тоа со дете, тоа е идејата, ве уверувам дека ќе бидат фасцинирани од пронајдокот.

Се надевам дека ви се допадна овој занает и завршете го! Запомнете да се претплатите за да ве чуваме со сите наши занаети!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.