Како да направите јапонска обврзувачка за да направите свои тетратки.

Денес во CraftsON ќе научиме како да направите јапонски обврзувачки за да направите свои тетратки.

Јапонското врзување се карактеризира со фактот дека внатрешните листови се зашиени заедно со кориците.

 

За да ги направите јапонските обврзувачки потребни ви се:

 • Молив.
 • Правило
 • Стринг.
 • Хило.
 • Течен лепак.
 • Удар или дупка.
 • Стапчиња за јадење.
 • Пинцети.
 • Листовите и навлаките што сакате да ги врзете.

Процес на врзување:

 • На лист што сакате да го врзете, обележете по еден сантиметар од секоја страна, а остатокот поделете го на четири еднакви делови. (Така што дупките се во непарен број).
 • Соберете ги сите чаршафи и држете ги со пинцети за да ги направите дупките со матрицата или ударот. (Ако не можете сите одеднаш, гледате како собирате и правите делови).

 • Користете лист како образец за обележување на кориците, бидејќи веројатно ќе треба да оставите половина инч од секоја страна.
 • Направете дупки сега.

 • Повторете ја истата операција со другиот капак.
 • Ставете ги лисјата внатре во кориците и откријте дека сите дупки се совпаѓаат. За да го направите ова, поставете две чепкалки за заби на краевите на дупките, како што се гледа на сликата.

 • Последователно се држи со пинцети за да не се движи.
 • Потоа започнете со шиење: поминете ја иглата со конецот низ задниот дел во средната дупка.

 • Сите шевови треба да бидат под прав агол и да изгледаат исто напред како одзади.
 • Станува збор за одење од центарот на страна. Одете поминувајќи ги конците на другата страна и завршете во центарот.

 • Кога ќе завршите, ако сте го сториле истото, требало да завршите таму каде што сте започнале.
 • За затворање, направете тесна двојна.

 • Ставете малку течен лепак за да се поправи добро.
 • Отсечете го она што останува.

Следејќи ги овие чекори, можете да направите врски од било која големина и на тој начин да направите свои тетратки. Списанија, книги, албуми со фотографии ...

За да видите уште една поедноставна обврзувачка, ве оставам чекор по чекор со кликнување ТУКА


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.