Како да направите рози со весник на лесен начин

Во денешниот занает ќе видиме како да се прават рози со весник на лесен начин. Тоа е толку лесно што можеме да го сториме тоа со децата и да го искористиме за да украсиме подарок и да ги натераме да се чувствуваат дел од него.

Тие можат да се направат со скоро каков било вид хартија, списанија, картон, чаршави во боја и може да се користат за да се направат многу работи, бидејќи тие се совршени како украс. Ви покажувам два примери:

Материјали за правење рози:

 • Хартија за дневник.
 • Молив.
 • ЦД што не ни служи, или кој било кружен елемент за да го направиме образец.
 • Ножици
 • Топол силикон.

Процес:

 • Започнете со цртање А. круг, во мојот случај сум си помогнал со ЦД, но можете да користите што сакате: чинија, капак од тенџере. Во зависност од тоа колку е голема, розата ќе излезе во една или друга големина.
 • Кратко околу прегледот на кругот.

 • Означи елипса внатре во кругот. Ако го направите тоа со молив, ќе избегнете да ги гледате ознаките на маркерот подоцна, јас го сторив тоа за да можете подобро да го видите обликот на елипсата.
 • Со ножиците што ги гледате сечење на оваа елиптична форма. Willе помогне да ги задржите ножиците мирни и да ја поместувате хартијата додека ја сечете.

 • Засукајте ја оваа форма: започнете однадвор и превртете се со целата елипса додека не стигнете до крајот.
 • Остави на површина и сама ќе ја земе формата. Само што замина pegar со врел силикон и ќе ја имате готовата роза.

Ти можеш употреба во различни проектиПа, тие се користат за сè. Јас ви покажувам двајца како да украсите подарок и да ги направите совршен украс или да ги залепите во аголот на рамката давајќи му го тој посебен украсен допир за подарок.

Се надевам дека ви се допаднаа и ве инспирираат, оставете ја вашата фантазија да лета и направете букети со рози, иглички за коса, централни парчиња итн ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.