Како да се создаде цветна мечка изработена со фимо или полимерна глина

Како да направите фимо мечка

Со ова упатство научете да моделирате мечка со фимо или со кој било вид полимерна глина. Оваа фигура има и цвет и бубачка на ногата, па можете да ја земете како 3 во 1, затоа што ве учам да правите сè.

Бои

За да направите фигура на мечка со сите свои додатоци, потребни ви се следниве бои:

 • Кафеава
 • Месо во боја (бело + портокалово)
 • Црна
 • Бланко
 • Зелени
 • Amarillo

Чекор по чекор

Започнете со мечка. За да го направите телото, моделирајте капка од топка. Завртете ја топката од едната страна и ќе видите како се протега додека не стане во форма на пад. Израмнете го дното за мечката да стане. тело на мечка

За да ги направите стапалата, создадете две капки на ист начин како и телото и обележете ги со прстите со ножот. Лепете ги на страните на телото. носат нозе

За рацете тоа е иста постапка. Лепете ги за тенкиот дел на страните на вратот. мечкини раце

Главата е овална, па затоа треба многу лесно да превртувате топка додека не се издолжи малку. Поставете го рамно на вратот на мечката. осо

Муцката ќе биде во боја на месо. Направете топка и повторно уште една овална, и добро израмнете ја. Залепете го на лицето на мечката. носат лице

Направете ги сите детали на лицето. Една црна топка за нос и две мали топчиња за очи. Можете исто така да ги обележите веѓите со нож. И, конечно, смачкајте две кафеави топчиња и користете ги како уши. делови од мечки на лицето

Не заборавајте да ја ставите опашката со кафеава топка. носат опашка

Време е да се направи цветот. За да го направите ова, создадете две капки од две зелени топчиња. Смачкајте ги капките и обележете ги линиите на лисјата. остава цвет

За цветот ќе ви требаат 6 топчиња со иста боја. Ставете ги заедно како маргата, и придружете се на првиот со последниот, со што ќе затворите круг. Залепете жолта топка во центарот. цвет

Соберете го цветот со лисјата и залепете ги на мечката.

мечка со цвет

Бубачката на ногата е многу мала, водете се според големината на стапалото на вашата мечка. За да го направите телото, направете жолта топка и црна топка што е половина поголема од другата. Пресечете го црниот и залепете го на жолтиот. тело на бубачка

Залепете му топче за глава. Потоа создадете две бели капки за очи. лице со бубачка

Не заборавајте за учениците. И, конечно, со два црни хурито може да се направат антени. бубачка

Залепете ја бубачката на шепата на мечката. бубачка со мечка

И ова е резултат на мечката со цвет и бубачка. мечка со бубачка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.