Како да ставите мебел повторно

Како да ставите мебел повторно

Ако имате клупа или стар стол во вашата куќа, не го фрлајте, рециклирајте!

Денес во Занаети Вклучено ние ви покажуваме како ставете мебел повторно.

Во мојата куќа скоро ништо не е фрлено, сè се рециклира.

Оваа клупа што ќе ја зајакнеме денес, беше клупа за маса за појадок, што секако, веќе беше чувано веќе некое време чекајќи инспирација да ја рециклира.

Беше потребно да се најде совршената ткаенина, како што сакав да дадам „гроздобер“ воздух, со памучна ткаенина со мали цвеќиња, би било идеално за обновете ја тапацирот за клупи.

Тоа е многу едноставна задача, за која не е потребно ништо повеќе од специфични материјали, што можеби ги имате во вашата куќа.

Ние почнавме!

Материјали за обнова на темелно парче мебел:

 • Мрежа
 • Вата
 • Бела акрилна боја
 • Спојувач на дрво
 • Шрафцигер
 • Спојници за дрво
 • Клешти за отстранување на спојници
 • Тијарес

Чекори за повторно поставување на тапацир на парче мебел:

Чекор 1:

За почеток, ја свртуваме клупата и го вадиме седиштето, користејќи шрафцигер.

мебел за тапацир за мебел чекор 1

Чекор 2:

Ние добро ја поднесуваме банката и ние сликаме со акрилна боја.

Оставаме да се исуши околу 1 час и даваме втор слој на боја.

мебел за тапацир за мебел чекор 2

Чекор 3:

Додека ја оставаме клупата да се исуши, почнавме да го подготвуваме седиштето.

Со стегачот, ги отстрануваме спојниците и целиот тапацир.

како да го наместите мебелот за мебел повторно, чекор 3

Чекор 4:

Ние го користиме сопственото дрво на седиштето како калап да се намали вата.

Ние мериме и сечеме.

мебел за тапацир за мебел чекор 4

Чекор 5:

Ние го лепиме исечениот вата.

Идеално, залепете го топол силикон, така што сме сигурни дека нема да излезе со употреба.

мебел за тапацир за мебел чекор 5

Чекор 6:

Ние ја пресекуваме ткаенината дека избравме да ја обновиме тапацирот на клупата.

Мерката треба да биде двојна големина на седиштето, за да можеме да ги тапацираме горниот и долниот дел, да се биде повеќе глаголен.

мебел за тапацир за мебел чекор 6

Чекор 7:

Користење на степлер за дрво, ја ставаме ткаенината на вата, како што гледаме на сликата подолу.

Ние добро ја истегнуваме ткаенината, така што добро ќе ни одговара.

мебел за тапацир за мебел чекор 7

Чекор 8:

Го ставаме седиштето на клупата.

Ги ставаме завртките назад од дното.

Бидејќи мојата идеја беше да го оставам гроздобер стил, Нанесете ја бојата малку за да добиете стар изглед.

мебел за тапацир за мебел чекор 8

На овој начин, тие можат тапацирајте го секој мебел и променете го изгледот на вашиот дом за само едно попладне.

Ние сме во следното


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.