Како да направите помпони

ПОМ ПОМ

Во овој занает ви донесувам украсен детал за табела со потпис. Ајде да видиме како да правиме помпони за украсување и организирање забава.

Со нив можеме да украсиме маса со потпис или слатка маса за кој било настан и ако поставиме неколку различни големини обесени на конец, можеме да поставиме кој било агол, тие се многу ревијални. Па, одиме чекор по чекор:

Материјали:

 • Креп хартија.
 • Хило.
 • Ножици

Процес:

Креативниот процес на овој занает е многу едноставен во само неколку чекори нашата помпа ќе се направи со изненадувачки резултат:

ПОМПОМ1

 • Ние исечеме осум квадрати околу осум инчи на страна. Може да биде која било големина што ја сакаме, поголема и помала за да направиме состав.
 • Сите споени лисја ги преклопуваме во форма на вентилатор правејќи двојки од околу два сантиметри.

ПОМПОМ2

 • Ние ќе направиме пакет со конецот во центарот, така што е обединето, ќе имаме облик на машна. Ако оставиме долго јаже, може да се користи за да се обеси од таму до таванот или на друга површина и да се направи состав, ако она што го сакаме е да го оставиме на масата или на подот, ќе го исечеме јажето со јазолот што го направивме.
 • Willе ги исечеме двата краја давајќи му кружна или зашилена форма. Како што најмногу сакаме.

ПОМПОМ3

 • Beе креваме слој по слој одделување на различните слоеви едни од други.
 • Истото ќе го сториме и за другата страна, сè додека не ги одделиме сите слоеви, со што останува кружна форма на помпон.

ПОМПОМ4

Можеме да го направиме овој занает со друга хартија како што е свила и да ги користиме боите што ги комбинираме во нашата забава, па дури и да користиме неколку обоени хартии за да ја направиме истата помпа, тоа ќе биде многу впечатливо.

Се надевам дека ви се допадна и дека ќе го примените во пракса, можете да го споделите на вашите социјални мрежи и за какви било прашања со задоволство ќе ви одговорам. Се гледаме на следниот занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.