Како да направите пенкало за пом пом

Денес ти покажувам како да направите пенкало за пом пом, многу забавен занает што исто така можете да го трансформирате како што сакате.

Пенкало со пом пом е пенкало што Покриен е со волна, многу е мек и ве тера да сакате да го допирате цело време како помпон. Ако сакате да видите како се прави, не пропуштајте чекор по чекор.

Материјали:

 • Точка на топката.
 • Двострана лента.
 • Ножици
 • Волна.
 • Лепак или силиконски пиштол.

* Подебелата волна е подобра и мека. На пазарот има безброј предива, земете една од боите што ви се допаѓа најмногу. На овој начин, пенкалото ќе биде повеќе буцко и пријатно.

Процес за создавање пенкало за пом пом:

 • Ставете двојна лента на краевите на пенкалото. И во областа на врвот и на другиот крај како што е наведено на сликата.
 • Врзете јазол на крајот од волната, без всушност да го затвориме. Залепете го врвот на пенкалото низ него и тој ќе се залепи на лентата. Тоа ќе спречи да се распаѓа со употреба.

 • Превртете ја волната околу прстот како што е наведено на сликата.
 • Y поминете го преку крајот на пенкалото, истегнете се додека не е подолу.

 • Продолжете со оваа операција додека не го наполните целото пенкало.
 • Отстранете ја двостраната лента и направи последен пат, крајот ќе остане вака.

 • Исечете го вишокот волна, и одиме со раскинување ...
 • Превртете ја волната околу прстите да се направи помпон.

 • Поминете конец или од иста волна и вратоврска со добро затегнување на јазол.
 • Исечете го вишокот додека не добиете помпон. Држете се до крај со силиконски пиштол или течен лепак и ќе го завршите пенкалото за помпон.

Можете да ги користите боите што ги сакате, дури ми паѓа на памет дека можете да залепите некои движечки очи на тоа и да го направите позабавно.

Се надевам дека ви се допаѓа и ве инспирира. Се гледаме на следното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.