Како да направите риба со рециклирани ЦД-а и крепе хартија

Занаети за украсување музички ЦД-а

Практично скоро сите предмети од кои можеме да се ослободиме, би можеле да им дадеме втора шанса за нова употреба. Пример за нив би биле ЦД-а, кои како декоративен елемент работат многу добро поради нивните рефлексни ефекти кои имаат тенденција да бидат впечатливи и убави. И од таа причина денес, сакав да ви ја дадам оваа нова можност, претворање на ЦД-ата во неколку риби за украсување. Полн со боја, радост и сочувство. Тоа е многу едноставен занает за правење, што ќе трае само околу 20-25 минути. Јас ти покажувам како го направив тоа!

Брза подготовка на занаетчиски материјали

Материјали

 • 2 ЦД-а
 • Двобојна крепе хартија
 • Постојан маркер (по можност црно)
 • Бела боја
 • Четка
 • Тијарес
 • Цело

Proceso

Занаетчиски риби користејќи ЦД-а

 1. Одете со постојан маркер до нацртајте ги снегулките на рефлектирачкиот дел од ЦД-то. Можете да ги цртате нередовно или не. И двете ги направив, едниот ги прави порамнети, а другиот ја следи контурата на ЦД-то доста. На овој начин можете да ја цените разликата. Оди на личен вкус на крајот.
 2. Со помош на четката наслика два круга бело. Ако преферирате, можете да користите неколку пластични очи и да ги залепите. Секако е опционално, но тоа го сторив делумно затоа што оние што ги имав се мали.

Едноставни занаети што треба да се направат со материјали што ги наоѓаме дома

 1. Исечете пет парчиња од хартијата за крепе. Двајца со форми на перка за горниот и долниот дел. Потоа задна перка и каква ќе биде устата на малата риба. Конечно, полабав правоаголник, скоро широк како ЦД-то.
 2. Со помош на ножиците, исечете 5 парчиња лента за да го залепите она што сте го исекле, како што може да се види на втората слика. Правоаголникот, ако ви остане дел, можете да го исечете. Се разбира, пред да го поставите, направете набори.
 3. Конечно, сега кога бојата е сува, земете го маркерот и нацртајте го окото твојата мала риба!

Повторувајќи го истиот процес за другиот, ќе го подготвите вашиот рибен пар! Се надевам дека ви се допадна овој занает и не заборавајте дека можете да се претплатите на блогот!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.