Декоративен кактус каваи со Фимо или полимерна глина - ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Во ова туториал Јас ти покажувам чекор по чекор да создадеш кактус каваи декоративно моделирање Фимо o полимерна глина. Одлично е да украсите библиотека или работна маса и да му дадете оној допир на каваи што е толку модерен.

Материјали

Да се ​​направи себе си кактус каваи ќе ви треба следново материјали:

 • Фимо или полимерна глина во бои: црвена, кафеава, зелена, светло сина, бела, розова и жолта плочка.
 • Акрилна боја во бои: црна и бела.
 • Чепкалка за заби или шило
 • Нож
 • Четка

Чекор по чекор

Можеме да го поделиме кактус каваи во два дела, едниот е саксија за цвеќе а другиот свој кактус. Ние ќе ги направиме одделно и ќе им се придружиме на крајот.

Е започнеме со саксија за цвеќе. Земете глинено топче во црвена плочка и превртете го напред и назад со раката малку навалена настрана, така ќе имате форма на јајце. Стојте го и израмнете го малку, така што горниот и долниот дел се рамни.

Да го сториме тоа земјиште од тенџерето, направете кафеава топка и израмнете ја добро, залепете ја на основата на тенџерето што штотуку го направивте и со четка ја правите текстурата на точките.

Само на Борд од тенџерето. Создадете долга црвена линија од тули и израмнете ја. Залепете го околу нечистотијата што ја направивте во претходниот чекор.

Сега го оставаме настрана саксија и продолжуваме со кактус. Да го направи тоа структура ви треба големо парче зелена боја. Превртете се во топче и израмнете го со дланката или со рамен предмет. Направете го истото со уште две помали парчиња, кои ќе мора да ги залепите на работ од големиот круг на делот што ќе се искачи, како да се работи за два мали лакови.

Ние ќе ги направиме деталите со акрилна боја. Насликајте две мали црни точки за очите. Ставете го прилично далеку, за да изгледа повеќе каваи. Додека чекате да се исуши црната боја, со друга чепкалка или шило, насликајте групи од три мали бели точки низ целиот кактус, така што ќе симулираме шила. И откако ќе ви се исушат очите, насликајте две бели точки за да ја симулирате осветленоста.

Комо декор ние ќе направиме некои цвеќиња многу лесно. Треба да направите четири топчиња со иста боја и големина, и да ги израмните со прстот. Соберете ги заедно за да го формираат цветот и лепете жолта топка во центарот. За да завршите, затворете ги малку ливчињата, приближувајќи ги кон централната топка.

Направете друг бел цвет и лепете ги на врвот на еден од „малите лакови“.

Ставете лак на другата страна. За да научите како да ги направите, ви оставам два лесни начина што ќе бидат одлични. Можете да ги видите како влегуваат ТУКА. Залепете го кактусот во тенџерето и ќе го имате својот кактус каваи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.