Календар за доаѓање за Божиќ

Календар за доаѓање за Божиќ

За овој Божиќ можеме да направиме календар на супер забавно доаѓање за најмалите. Овој пат можеби е занает во кој децата можат делумно да придружуваат, Не е затоа што тие не знаат како да го направат тоа, но ако елаборатот е конечно за нив, тие не треба да ги знаат изненадувањата што ги содржи календарот. Но, тие секогаш можат да го сторат тоа за да можат да им даваат на други деца. Материјалите што биле користени со претежно изработени со рециклирани производи, Во овој случај користев картонски цевки, потребно беше само да се купи картон и некои броеви отпечатени на салфетка што сум ги залепил за дупките и каде што сум користел техника на декупаж.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • Картонски цевки
 • зелен картон
 • броеви да се залепат на календарот, во мојот случај избрав салфетка со цртежи, за да направам декупаж
 • силиконски лепак
 • ножици
 • пенкало
 • Кола
 • четка
 • бонбони или подароци да се стават во внатрешноста на цевките

Прв чекор:

Ние ги исекуваме картонските цевки оставајќи ги со иста големина, ќе исечеме 25 единицис Ги поставуваме правејќи го обликот на дрвото.

Втор чекор:

Знаејќи како ќе се постават цевките, ќе земеме еден по еден да одат да ги лепат. Во мојот случај ги удрив

силиконски тип лепак, оставајќи ја истата структура на дрвото што ја формиравме на почетокот.

Трет чекор:

Откако ќе се исуши структурата на дрвото, го ставаме на картон и со помош на пенкало одиме цртање на неговиот преглед за подоцна да можеме да исечеме со иста големина на дрвото.

Четврти чекор:

Ставаме силикон преку рабовите на картоните. Тогаш можеме лепете го парчето картон дека сме сечеле на големината.

Петти чекор:

Другата страна на цевките мора да ја покриеме со друго парче картон. Исто така ќе ја поставиме структурата на врвот на картон y ќе нацртаме со пенкало за да го пресечеме подоцна. Пред да го покриеме мораме пополнете ги цевките со третирања или третирањаЗнам дека сме подготвени. Откако ќе се наполнат цевките, се враќаме на ставете лепак на неговите рабови и што покриваме со картон. Ги земаме броевите што треба да ги залепиме и ги подготвуваме, во мојот случај, како што се отпечатени на салфетка, ги отсекувам.

Чекор шест:

Ние ги поставуваме исечените броеви наизменично и без ред над претпоставените дупки во цевките. Со салфетката ја користам техника на декупажа, тоа е многу едноставно, прво Ги отстранувам сите слоеви што содржи салфетка и Јас само го чувам нацртаниот дел. Ставив малку лепак-лепак на местото со четка каде сакам да се постави парчето салфетка. Треба да бидете претпазливи затоа што хартијата е многу тенка и не мора да ја оставите да се збрчка. Откако ќе се залепат, ако видиме дека аглите не се залепени добро, можеме се шири со помош на четка, малку лепак. И, ако веќе сте ги поставиле сите броеви што веројатно сте ги завршиле со изработката на календарот, проверете дали нешто е погрешно завршено и исправете го.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.