Лесна помпон капа за украсување

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да ја направите оваа капа со помпон за украсување тетратки, кутии, подароци, картички или што и да ни текне што сакаме да дадеме зимска атмосфера.

Дали сакате да знаете како да го направите овој едноставен занает?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата пом пом капа

 • Волна од бојата што ја сакаме
 • Вилушка за да се направи пом пом
 • Картон или пена, ќе избереме боја што одговара на волната на помпонот
 • Тијарес
 • Топол лепак или силикон
 • Молив

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е направи пом пом. Постојат многу начини да направите пом пом, но ви предлагаме да го направите тоа со вилушка бидејќи е многу едноставно, а можеме да направиме и мали пом пом кои се одлични за овие прилики. Тоа е едноставно како тркалање на волната околу вилушката, врзување и сечење. Како да направите пом пом со вилушка можете да погледнете на овој линк: Ние правиме мини помпони со помош на вилушка

Мини помпон

 1. Сега ќе го земеме картонот или гумата Ева што ја избравме. Ќе нацртаме облик на зимска капа, како што може да се види на сликата подолу.

 1. Ќе си ја исечеме капата внимателно за да биде точната форма. Откако ќе завршиме, можеме да допреме ако имаме врв или лошо исечена површина.
 2. Ние можеме додадете детали со боја ако сакаме, како на пример неколку точки, ленти или снегулки, но овој чекор е целосно опционален. За да го направите ова, можеме да користиме постојани маркери или акрилна боја.

 1. Да се ​​заврши одозгора ќе ја залепиме помпонот на капачето. Важно е да се уверите дека е добро залепен.

И подготвени! Веќе имаме завршена капа и подготвена да ги украсиме нашите работи и да ги изненадиме другите.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)