Картонска бубамара

Здраво на сите! Во денешниот занает ви носиме како да се направи оваа смешна бубамара од картон многу лесна да се направат и совршени за малите да се забавуваат и да ги украсуваат своите полици подоцна.

Дали сакате да видите како можете да ја направите оваа бубамара?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата бубамара од картон

 • Црна картонска картон и црвена или портокалова картонска картон. Можете исто така да користите жолта боја. Препорачувам да им покажувате на децата различни фотографии за тие да изберат која бубамара сакаат да ја направат.
 • Лепак за лепак или кој било лепак за хартија.
 • Очи за занаети или две мали бели картонски кругови
 • Црн маркер
 • Владетел, молив и ножици

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е исечете лента од црн картон. Дебелината на оваа лента ќе ја обележи бубамара, па во овој момент можете да изберете колку ја сакате фигурината.

 1. Отсекуваме круг на црвениот картон, портокалова или жолта.
 2. Ние цртаме кругови со црн маркер на оваа последна картичка. Тие треба да ги имитираат дамките што ги претставуваат бубамара.
 3. Ние го пресекуваме кругот на половина да добиеме две крилја и резервиравме.

 1. Ајде сега направете го основното тело на бубамараЗа да го направите ова, ние лепиме црн правоаголник формирајќи круг. Ние правиме преклоп од едната страна на кругот, а потоа од другата, така што ќе добиеме форма на половина круг. Обидете се затворањето на стариот круг да биде во основата, така што ќе биде повеќе скриено и фигурата е подобро завршена.

 1. Ги лепиме двете половини од црвениот / портокаловиот / жолтиот круг на врвот, имитирајќи ја положбата на отворени крилја и подготвени за летање. Ние лепиме очи на занаети и по избор можеме да додадеме некои мали антени на црн картон.

И подготвени! Наскоро ќе направиме компилација од различни животни што треба да ги направиме на картон, да чекаат.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.