Картонски кукли

Картонски кукли

Кукли е една од повеќе едукативни играчки што ги сакаат децата. Со нив тие можат да ги изразат своите емоции и чувства и, покрај тоа, можат да создадат театарска атмосфера со целото семејство да помине едно попладне на забава.

Кукли може да се направат со многу материјали, ткаенини, лажици, волна и сл., но во овој случај сакавме да рециклираме картонски кутии што беа дома за да ги направиме овие слатки работи. Покрај тоа, вака ги учиме децата на моќ на рециклирање и добар начин да заштедите пари.

Материјали

 • Картон.
 • Стринг.
 • Сликарство.
 • Лепак
 • Молив.
 • Ножици

Proceso

Прво на сите ќе нацртаме на картонот различните тела што ќе ги имаат нашите кукли. Покрај тоа, ние исто така ќе ги нацртаме неговите екстремитети според тоа како сакаме да биде.

После ќе го исечеме секое парче и ќе се придружиме на секој со соодветното тело. Исто така, ќе нацртаме и исечеме низа детали (капи, уши, вратоврски ...) така што нашите кукли ќе имаат поголема личност.

Потоа, ќе го залепиме детали за телото на куклата и ќе ги направиме соодветните дупки и во телото и во екстремитетите.

Тогаш ќе ги споиме екстремитетите кон телото со малку јаже, што ќе биде малку лабаво за да можат да се преместуваат.

Конечно, ќе ги украсиме телото и деталите со боја. Тука децата можат да ја ослободат својата имагинација за да создадат свои кукли.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.