Картонски патки со чаши за јајца за деца #yomequedoencasa

Пред да започнете со овој занает, кажете дека е исклучиво за деца, но дека ќе им треба помош од постарите за да можат да го изведуваат. Овој занает што ќе го видите е направен од деца, така што резултатот не е совршен ... но Да, постои совршенство во самиот занает заради задоволството што децата го чувствуваа при тоа.

Идеален занает е да се прави со деца дома во секое време кога не можете да излезете од дома од која било причина ... како денес, децата се секогаш дома поради затворање во пандемијата предизвикана од коронавирусот ковид-19.

Потребни материјали за занаетчиството

 • 1 картонска чаша јајца
 • Бои
 • Четки
 • Чаша со вода
 • Парче портокалова градежна хартија
 • Бел лепак
 • 1 ножици

Како се прави занаетчиството

За да го направите занаетот, ќе мора да ги исечете чашите со јајца, како што гледате на сликите и дека два дела се вклопуваат еден во друг. Пред да ги вклопат, децата треба да насликаат какво ќе биде телото на патката во бојата што ја сакаат. Откако ќе се насликаат, картоните се поставуваат и ќе остане шуплив дел.

Ова е местото каде што ќе се стави клунот на бело опашката патка. Клунот ќе биде мал триаголник исечен од картон во портокалова боја. Тогаш само треба да земете четка и да ги насликате очите на патката.

Како што можете да видите, тоа е многу едноставен и многу лесен занает да се прави од и за деца. Можеби нема да биде совршено или патките се најубави на светот. Но, она што е важно е децата да поминат убаво и да уживаат добро во семејните занаети.

Тие уживаат во процесот повеќе од резултатот и она што го сакаат е да бидат покрај вас уживајќи во тоа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.