Картонски полжав да се прави со деца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а едноставен картонски полжав совршен за правење со најмалите во куќата за време на жешко попладне.

Дали сакате да видите како можете да ги направите овие полжави?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот картонски полжав

 • Картички со две бои. Едниот ќе биде за главата на полжавот, а другиот за школка. Можете да ги изберете боите што најмногу ви се допаѓаат. Можете исто така да направите сè во иста боја ако сакате.
 • Стап лепак или друг лепак за хартија.
 • Црн маркер.

Рацете на занает

 1. Отсекуваме лента од картон во боја што ја сакаме главата, ширината на тоа мерење ќе послужи како водич за сечење на картонот што ќе ја направи лушпата.
 2. Во мојот случај, сакав да искористам две парчиња картон што ги имав лабаво и затоа исеков неколку парчиња картон од бојата за лушпата, но можете директно да исечете едно парче наместо неколку и треба да ги лепам како што направив. Е Едно парче ќе биде 3-4 пати подолго од главата. 

 1. Во главата парче ќе отсечени како две антени од едната страна. Овие антени ќе бидат очите на полжавот.

 1. Ние преклопуваме 1/3 од картонот за да ја формираме главата. Ние ги преклопуваме антените на половина и Нацртаме насмевка и две мали црни точки за очите. 

 1. Ние го тркаламе картонот што ќе ја направи лушпата цврсто. 

 1. Ние се држиме крајот на овој картон на другото парче картон, почнувајќи да лепи од преклопот што ја формира главата.

 1. Ние го одмотуваме картонот и му даваме форма што ни се допаѓа пред да го поправиме со малку лепак. Важно е дека е заоблено и спирала во средината.

И подготвени! Ние веќе го направивме овој убав полжав.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.