Картонски чаши

Детски чаши за чај со картон

На децата тоа секогаш им се допаѓало игра куќа и лекари, е начин да се идентификува и копира сè од возрасните. Сета оваа симулација е дел од нивното учење и развој бидејќи тие имитираат сè што зборуваат и прават нивните родители.

Затоа, денес ви ги претставуваме овие прекрасни чаши чај или кафе направени со ролни тоалетна хартија, така што тие ја играат таа традиционална игра на куќите. На овој начин, ние ги учиме дека со reciclaje можеме да направиме и мали играчки за нив.

Материјали

  • Ролни тоалетна хартија.
  • Лепак за лепак или лепак.
  • Ножици
  • Чувствувани пенкала.

Proceso

Прво, ќе ја земеме ролната тоалетна хартија и ќе отстраниме парче (најмалку 2 см) така што овие чаши се помали. Ова парче ќе биде резервирано за рачката на кригла.

Потоа, ќе израмниме малку за еден од краевите и со ножици ќе исечеме четири засеци во форма на крст со цел да се направи рамна основа.

Овие Ние ќе лепиме 4 преклопувања што се преклопуваат едни со други и ќе ја имаме основата на чашите. За рачката ќе треба да го земеме само делот што го оставивме, да го исечеме и да го засукаме малку, да го залепиме на себе и да го залепиме за чашата.

Конечно, ние треба само да го направиме тоа дизајн на чаши сликајќи ги со маркери, акрилна боја, итн. Исто така, ако сакате да направите мала чинија, можеме да го направиме ова со едноставно парче тврд картон и да го украсиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.