Картонски чевли за да научите да врзувате чевли

Овој занает е многу едноставен за правење и е идеален и за деца кои учат да ги врзуваат чевлите. Тоа е активност што ги подобрува фините моторни вештини бидејќи децата треба да го поминат кабелот низ мали процепи.

Тоа е многу лесно и децата ќе сакаат да бидат дел од овој прекрасен проект. Потребни ви се и малку материјали и со малку вежбање, децата ќе можат да ги врзат врвките добро вежбајќи во овој занает и тогаш направете го тоа на свои обувки.

Кои материјали ви се потребни

 • 1 пенкало за обележување
 • 1 ножици
 • 1 жици или жици во боја
 • Наострен молив
 • 1 парче картон или картон

Како се прави занаетчиството

Занаетот е многу едноставен. Прво ќе треба да пронајдете доволно големо парче картон или картичка со големина ДИНА-4. Избравме портокалова картичка.

Откако ќе го имате, ќе мора да нацртате пар чевли, имајќи предвид дека едната ќе биде левата нога, а другата десна. Направете го цртежот со молив, а потоа кога ќе го имате правилно, Преминете го преку обележувач за да го направите попривлечен. Следете го моделот на нашите слики.

Кога ќе го имате, ќе мора да го земете изострениот молив и да ги направите дупките каде што подоцна ќе помине кабелот за да ја направите вежбата.

По завршувањето на правењето дупки, ќе треба да ги поминете жиците или јажињата. Можете да го направите на ист начин како што гледате на сликите или да го сторите тоа на начин што мислите дека може да биде поедноставен или да ве учеле како дете.

Постојат многу начини да ги врзувате врвките за чевли, изберете го оној за кој мислите дека е најзгодно, иако оној што го гледате на сликите е најлесниот начин да ги научите малите деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.