Картон и картонски зајак

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме друга опција направете зајак на многу едноставен начин со многу основни материјали како картонска ролна тоалетна хартија и картон.

Дали сакате да видите како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот зајак

 • Ролна од картон за тоалетна хартија
 • Картонска светло обоена боја, може да биде зелена или жолта
 • Лепак
 • Тијарес
 • Црн, црвен и темнозелен маркер

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е нацртајте две големи уши од зајак на картонската ролна и исечете ги. Важно е да се направи тоа внимателно за да не бидат многу тенки во делот каде што ќе останат прицврстени на остатокот од картонот, бидејќи може да се скршат.

 1. Ајде сега да го набавиме црниот маркер нацртај го лицето на нашиот зајак: две мустаќи, очи и уста. Со црвениот маркер ќе направиме голем нос во центарот на мустаќите. Со истиот маркер ќе ја насликаме внатрешноста на ушите за да им дадеме поголема длабочина.

 1. На картон ќе отсечеме правоаголник. На едната страна од картонот ќе направиме брзи кратења. Со зелен маркер ќе направиме неколку линии со зелен тон, оставајќи ја бојата на картонот да се покаже. Откако ќе го насликаме картонот на начин што ни се допаѓа, повторно ќе исечеме линии за да биде повеќе како трева.

 1. Откако ќе ги имаме сите горенаведени, ние ќе го залепиме картонот во долниот дел од картонскиот ролна. Треба да им дадеме само малку форма на ресите што ги направивме.

И подготвени! Веќе имаме друг начин да направиме зајак на едноставен начин во овој прв месец на пролетта.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.