Картон и крепе хартиена пеперутка

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова убаво пеперутка со картон и крепе хартија. Совршено е да се прави во секое време со мали деца, особено во услови на доаѓање на студ и намалување на часовите на сончева светлина.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата пеперутка

 • Картон од бојата што ја сакате за телото на пеперутката.
 • Креп хартија од бојата што ја сакате за крилјата. Идеално е да се мешаат две бои.
 • Лепак за хартија
 • Занаети Очи
 • Тијарес
 • Црн маркер, по можност во ред.

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е нацртај и исечи го телото на пеперугата, ајде да го сториме тоа како да е некој вид гасеница. Исто така, ќе нацртаме неколку антени за да ги пресечеме заедно со телото на едно парче. Друга опција е да ги исечете антените, а потоа да ги залепите на телото.

 1. Takeе земеме две парчиња крепе хартија, по една од секоја боја. Ние ќе го свиткаме секое парче како хармоника.

 1. Ние ќе ја лепиме креп-хартијата на телото на гасеницата во средината. Putе ставиме едно парче над другото за да создадеме збир на крилја. Themе ги отвориме и обликуваме.
 2. Theе ги скратиме крилјата малку да ги обликува со ножиците. Takeе земеме предвид дека горните ќе бидат поголеми од долните. Ние мора да се обидеме крајот на горните крилја да се совпадне со горниот дел на долните крилја.

 1. Willе ги лепиме очите на занаети до телото на пеперугата. Ако не, можеме да ги насликаме со маркер или да ги направиме со црно-бел картон.
 2. Paintе ја насликаме устата со маркер, ќе насмееме широко.

И подготвени! Веќе имаме прекрасна пеперутка за украсување на просторијата, играње или подавање на некого.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.