Катапулт со поло стапчиња што треба да се прават со деца

Овој занает, освен што е едноставен, децата го сакаат затоа што подоцна можат да си играат со нив за да лансираат мали топчиња со својот катапулт. Тоа е многу лесен катапулт и ќе биде многу едноставно за децата. Тие само треба да следат неколку лесни упатства за да го добијат.

Покрај тоа, потребни се и малку материјали, а материјалите што се бараат лесно се добиваат, така што нема да биде комплицирано. да можете да уживате во овој занает веднаш штом сакате да уживате во него.

Потребни материјали за занаетчиството

  • 9 рамни стапови за поло со иста боја
  • Еластични ленти
  • Мали обоени памучни топчиња
  • 1 капаче за шише со вода

Како се прави занаетчиството

Прво ќе треба да земете пет стапчиња од поло и да ги ставите еден врз друг како што гледате на сликата. Откако ќе ги имате, ќе мора да ставите еластична лента на почетокот, а друга на крајот, како што гледате на сликите. Потоа, земете уште два поло стапчиња и ставете ги како што гледате на сликата: еден столб подолу и еден над хоризонтално пресечен.

Откако ќе ја достигнете оваа точка, ставете ја еластичната лента во долниот дел од двата поло стапала, што само што ги поставивте, како што можете да видите на сликата. Подоцна, земете друга гумена лента или две ако се мали и ставете ги во форма на крст како што гледате на сликата, така што таа е добро прикачена.

Потоа земете го капачето од шишето и залепете го како што гледате на сликата. Ако е приклучок со подлога, многу подобро затоа што ќе биде многу полесно да се залепи на столбот. Конечно земете ги малите памучни топчиња и ќе го подготвите вашиот катапулт за употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.