Како да зарумените дрвена топка

ДОРАРБОЛАМАДЕРА

Добро утро пријатели и пријатели на занаетчиството. Ако имате топки или монистра дома, сигурно ќе има такви што не ви се допаѓаат многу, тоа ми се случи и ги најдов начин да го смените својот изглед и да го направите поубав и попривлечен за употреба во нашите занаети, па затоа ќе ви покажам како да позлатате дрвена топка.

Материјали:

За да ја смениме нашата дрвена топка и да и дадеме златен изглед, ќе ни требаат:

 • Пигмент или мастило за втиснување.
 • Прашоци за втиснување во злато.
 • Сунѓер
 • Фолио или чаршав.
 • Малку стапче.
 • Фен за топол воздух.

Процес:

ДОРАРБОЛАМАДЕРА1

 • Првиот е ставете ја топката на лист, за да не обои ништо.
 • Следно и со сунѓер добро ја обојуваме дрвената топка, осигурувајќи се дека целата површина е насликана, со мастило за втиснување.

ДОРАРБОЛАМАДЕРА2

 • Го отвораме нашиот глас на прашоци за втиснување и воведување на топка.
 • Ние ќе го отстраниме со вметнување стап низ дупката. (Пред овој процес треба да се осигураме дека стапот се вклопува низ дупката, од тогаш не можеме да го допреме со прстите).

ДОРАРБОЛАМАДЕРА3

 • Itе му дадеме топлина со фен за занаети (Косата не е корисна затоа што не дава доволно топлина, а исто така и воздухот ја отстранува прашината што се лепеше на топката, па резултатот нема да биде тој што нè интересира).
 • Seeе видиме како дрвената топка е позлатена со магија, целосно менување на својот изглед и постигнување на тој златен тон за само неколку секунди.

Y ќе ја имаме нашата топка подготвена со изгледот што го посакуваме, бидејќи исто така можете да поставите друга боја на прав и таа ќе излезе со поинаков воздух. Ова е предупредување, не може да се навлажни, бидејќи со текот на времето ќе ја изгубеше оној бања во боја што ќе и ја дадеме на нашата топка.

Се надевам дека овој трик ќе ви помогне и дека ќе можете да ги искористите оние топки што не ви се допаѓаат или дека ако ви треба злато ... или сребро, можете да го набавите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.