Чанти од тиква

Чанти од тиква

Ви го нудиме овој оригинален занает за овие денови на Ноќта на вештерките. Станува збор за формирање на мали кесички со креп-хартија и правење некои убави тикви. Ќе ги наполниме со слатки или како во овој случај со чоколадни топчиња. Тоа е симпатична и многу забавна идеја да им се даде на децата. Можете да ги ставите во плетена корпа и ќе изгледаат одлично.

Материјалите што ги користев за кесичките со тиква:

 • Портокалова креп хартија.
 • Парче јаже.
 • Светло зелена филц ткаенина, во спротивно можете да користите картон.
 • Очи за занаети.
 • Топол силикон и неговиот пиштол.
 • Декоративна лента за темнозелени подароци.
 • Слатки за фил, во мојот случај имам користено чоколадни топчиња.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Сечевме парче од крепе хартија, доволно голема за формирајте торба. Додека го создаваме, ќе го наполниме со чоколадни топчиња или гуми за џвакање. Откако ќе се формира, цврсто го држиме спојот.

Втор чекор:

За да ја направиме структурата цврста земаме a парче врвка и врзете го одозгора. Вишокот од хартијата што останува горе ќе го исечеме, но мора да оставиме најмалку 2 цм должина за да го поставиме парчето филц.

Чанти од тиква

Трет чекор:

Сечевме парче од правоаголна филц ткаенина да го завиткате околу врвот на тиквата. Тоа ќе го направи обликот на горната зелена опашка. За да го залепиме треба да користиме топол силикон. Со истиот силикон ќе ги залепиме и очите.

Четврти чекор:

La лента за пакување подароци По должината ќе го преполовиме, да направиме две тенки ленти. Сечеме парче доволно долго за да можеме да го завиткаме околу врвот на тиквата и Цврсто врзуваме. Со помош на ножици силно влечеме за да го направиме завиткајте ја формата. На овој начин ќе ги имаме подготвени нашите тикви. Сместени во корпа и мноштво од нив се многу привлечни.

Чанти од тиква

Чанти од тиква


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.