Кит со чаша јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој симпатичен кит со нешто едноставно како картон за јајца и малку картон. Без сомнение, тоа е одличен занает да се прави со најмалите во куќата и да се забавува со нив.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот кит

 • Картон за јајца
 • Лепак
 • Син картон (не е важно каков вид на сино, бидејќи ќе имитира вода)
 • Црн маркер за изработка на деталите на лицето
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е отсечете две дупки од картонот од картон за јајца. Еден од нив ќе дејствува како тело на кит. Од друга страна, другата дупка ќе биде опашката.
 2. Во дупката што ќе ја направи опашката, ние ќе ја нацртаме перката внатре на еден од идовите. Сега ќе го исечеме тој цртеж и задникот на дупката, тоа е она што ќе си помогнеме самите да можеме да ја залепиме перката на телото на китот.

 1. Ние ги лепиме телото и опашката на кит со лепак или топол силикон.

 1. Ајде сега нацртајте ги деталите на лицето на китот, две големи очи и насмевка. Можете исто така да користите занаетчиски очи ако ви се допаѓаат повеќе и да ги лепите на нив.
 2. Да завршиме ќе направете воден млаз кои ги истеруваат китовите низ дупката во горниот дел од нивното тело. Да го сториме ова, ние ќе исечете лента од сина картон и ќе направиме реси со ножиците. Важно е да не ја исечеме картонската лента целосно за да не се скрши.
 3. Ние ја тркаламе лентата на себе, за што можеме да си помогнеме со чепкалка за заби. Останува само да се залепи ролната на китот.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.