Кокошка чува картонско јајце # quédateencasa

Овој многу едноставен занает е идеален да се направи со деца од две причини: прво, затоа што тие ќе почувствуваат задоволство при изработката на овој занает и ќе видат колку е лесен и брз, и второ, затоа што ќе видат дека овој занает може да биде многу корисен во кујната.

Не е важно дали резултатот не е совршен, она што е важно е вашите деца добро да се забавуваат вршејќи го овој занает како семејство. Не губете детали затоа што Toе го објасниме овој едноставен занает за да можете да го сторите тоа.

Што ти треба за занаетчиството

 • 1 чаша јајца
 • 1 ножици
 • Бел лепак
 • Парче портокалова градежна хартија
 • Црн маркер

Како се прави занаетчиството

За да го подобрите занаетот, само треба да исечете дел од чашата со јајца како што гледате на сликата. Направивме само едно пиле, но можете да направите повеќе во зависност од децата кои се занимаваат со занает, на јајцата што сакате да ги чувате во вашата кујна и на шолјите за јајца што ги имате на располагање.

Задниот дел од чашата за јајца ќе биде местото каде што ќе се наоѓа јајцето, така што не треба да се допира или сече понатаму. Кокошката не сме ја обоиле во која било боја затоа што ни се чинеше дека така изгледа добро. Иако се разбира, Може да земете бела боја и да ја насликате кокошката со темпера за да ја направите попривлечна.

Потоа нацртајте што ќе биде сртот и клунот на кокошката како што гледате на сликата и подоцна. Потоа залепете го како што гледате на сликите. На крајот, со црниот маркер, насликајте ги очите на пилешкото.

Веќе сте ја направиле кокошката што чува јајца и можете да ја ставите во делот од кујната за кој сметате дека секогаш имате јајце при рака за кога сакате да готвите. Како што споменавме, можете да направите повеќе од една кокошка за да заштедите јајца за да ги ставите како украс во вашата кујна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.