Кошница со јаже од јута за бесење

Кошница со јаже од јута за бесење

Имаме во Занаети На друг начин да направите декоративна идеја што можеби ќе ви се допадне доколку вашата идеја е да ја направите нешто брзо и оригинално. Можеме да направиме некои корпи со јаже од јута. За ова ќе користиме парче а пластично шише да го завиткаме јажето, во овој случај ние рециклираме. Theе го завиткаме јажето околу него и сега можеме да ја формираме корпата. За да го обесиме, ќе користиме направена структура со стапови што ќе го дизајнираме во форма на решетка. Willе биде многу едноставно за правење и е оној што ќе ни овозможи да го обесиме подоцна на ид.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • 8 стапчиња долги околу 25 см
 • јаже од јута
 • големо пластично шише
 • црна акрилна боја (или која и да е боја што најмногу ви се допаѓа)
 • четка
 • ножици
 • пиштол за лепило со силикони
 • парче црвена украсна лента (или која и да е друга боја што ја сакате)
 • метар фино јаже од јута за да се направат две јамки

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Треба да ги насликате стапчињата црна боја и оставете го да се исуши за да може да ги монтира. Стапчињата ги поставуваме на начинот на кој сакаме, тие ќе бидат во форма на решетка. Оваа структура е онаа што ќе ја поддржува корпата што ја правиме и што ќе ни овозможи да ја обесиме на wallидот.

Втор чекор:

Со стапчињата на место ќе ги залепиме со помош на силикон, малку ги креваме стапчињата и фрламе а пад на лепак помеѓу зглобовите на двата стапчиња. Треба брзо да ги споите стапчињата затоа што силиконот се суши многу брзо.

Трет чекор:

Земаме пластично шише кое повеќе не го користиме и ќе го користиме сече на средина со ножици. Со делот што го пресековме се враќаме да го пресече на половина но вертикално.

Четврти чекор:

Со тој дел што останавме, ќе направиме оди завиткајте се со јажето јута околу тебе. Toе го залепиме топол силикон така што структурата на корпата е добро изработена и обликувана. Кога ќе стигнеме скоро до крајот на пластичниот дел, можеме да го завршиме. Ние го пресековме јажето а неговиот крај го криеме навнатре со малку силикон. Ако ни останува пластика можеме да го исечеме.

Петти чекор:

Ајде да земеме неколку украсна лента и го лепиме со силиконот на врвот на корпата. Со ситното јаже од јута што го резервиравме, правиме две врски и ние ќе ги поставиме над украсната лента и во нејзиниот централен дел, ќе го залепиме и со силиконот.

Чекор шест:

Треба да ја залепиме нашата корпа само со силикон до структурата направена со стапчиња, добро го вклопуваме во местото што го сакаме и го имаме подготвено да висиме.

Кошница со јаже од јута за бесење


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.