Костум за робот

РОБОТ1

Карневалот се приближува и во Занаетите Вклучено ќе ви покажеме многу шарен костум создаден од нас самите, со помош на најмалите во куќата, тоа е она што е забавно.

Роботски костум е да се носи овој карневал и да се биде најоригинален.

Материјали:

 1. Картонски кутии.
 2. Фолија.
 3. Пластични приклучоци.
 4. Двострана лента.
 5. Пиштол за лепило.
 6. Машина.
 7. Картон.
 8. Чувствувани пенкала.

Процес:

РОБОТ2

Процесот на изработка на овој костум е многу едноставен, следејќи ги овие индикации:

 • Првото нешто на што ќе се обидеме направи е структурата на костумот, за ова ни требаат две кутии, поголем што ќе биде за телото и помал што ќе биде таму каде што главата ќе оди. Ние лепиме една кутија во друга со топол силикон, така што рамката е силна и не се распаѓа.
 • Ние ги правиме дупките за да ги ставиме рацете и главата. За да го направите ова, ние обележуваме со обележувач каде ќе бидат лоцирани, (земајќи ја предвид нивната големина за да им биде пријатно при поставувањето) и сечеме со секач.
 • Ние ја покриваме структурата, тоа го правиме на делови: прво ставаме двострана лента, а потоа нанесуваме парчиња алуминиумска фолија, така што ќе се закачи. Повторуваме сè додека не ја покриеме целата структура.
 • до додатоците што ќе ги користиме картон и маркер, овде децата можат да ја остават својата фантазија да работи и да прават регулатори на напојување, звучници, скенери ... Исто така со пластични приклучоци можеме да создадеме многу оригинална декорација, како што се копчиња, антени, приемници.

РОБОТ3

Како што можете да видите на сликите, се постигнува многу оригинална декорација со четири детали што ги додаваме на структурата. Потоа можете да додадете облека, со соодветни панталони и кошула, црна или црвена на пример, и да ставите малку сребрена фолија на зглобовите и глуждовите за да и дадете повеќе реализам.

Се надевам дека ви се допадна овој занает, што го применивте во пракса за овој карневал и За какви било прашања можете да го оставите во коментар, со задоволство ќе ви одговорам. Дајте лајк ако ви се допадна и споделете, се гледаме во следниот занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.