Како да направите молив во форма на коњ

коњски молив

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. коњ во облик на молив што најмалите во куќата особено ќе ги сакаат. Дури и со ваша помош можете да го следите чекор по чекор сами да го креирате.

Материјали

Треба да користите само полимерна глина за сушење на воздух, од која било марка, но за која не е потребно печење. На colores што ќе ви треба ќе биде следново:

 • Темно кафеаво
 • Светло кафено
 • Црвена
 • Црна
 • Amarillo

Како и да е, можете да ги направите коњот и неговите узди во саканата боја. Овие се оние што ги избрав, но направете го тоа како ќе одлучите.

Покрај тоа, исто така ќе ви треба молив за да го поставите коњот на него.

Чекор по чекор

Започнете со создавање на основата што ќе биде залепена на молив. За да го направите ова, создадете, од топка, линија што ја тркала глината. Сквасете го за да го израмните и исправете ги рабовите за да создадете правоаголник.

база на коњи

Опкружете го горниот дел од моливот со глинената форма што штотуку ја создадовте.

основа на молив

За да ја направите главата на коњот, малку превртете кафеава топка за да ја истегнете и лепете ја на моливчето.

Cabeza

Со шило, направете две дупки во носот за да го создадете носот.

носот

За да ги ставите очите, направете уште две дупки во главата и залепете две црни топчиња.

очи

За да ги направите ушите, превртете две кафеави топчиња од едната страна и ќе создадете две капки. Израмнете ги и означете линија во центарот со нож.

уши

Залепете ги на главата.

коњски уши

Следно создадете ги уздите. За да го направите ова, истегнете ја глината создавајќи линија и израмнете ја. Залепете го околу муцката.

царуваш уста

Направете го истото и за уздите што висат одзади.

уздите

За да додадете повеќе детали, исцедете две жолти топчиња и залепете ги таму каде што се спојуваат уздите.

копче

Конечно, за да биде посимпатично, додадете неколку прамени коса. Превртете три топки од едната страна за да создадете три капки. Придружете ги со дебелиот дел и залепете ги на главата.

пело

И, ќе имате готов молив во форма на коњ. Оставете го да се исуши и можете да го користите за да напишете и да нацртате што сакате.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.