Креп хартиени пеперутки на картонско дрво

Занаети што треба да се прават со деца

Овој занает е чисто фокусиран на тоа да се прави со и за деца. Тоа е многу едноставен занает, кој, пак, ќе биде многу дидактички за да се тестираат вештини како што се трпеливост, умешност или оригиналност. Тоа може да се направи малку по малку, во ритамот на секоја од нив, и очигледно може да се игра со други бои или дека самото новороденче им предлага да го чувствуваат овој занает повеќе свој. Значи, без понатамошно разочарување, ви покажувам како да направите картонско дрво со крепе хартиени пеперутки!

материјали за правење лесни занаети за деца

Материјали

 • Креп хартија
 • Густа зелена ткаенина
 • Картон
 • Тијарес
 • Секач
 • Тема за шиење
 • Инстант лепак (цијаноакрилат)

Proceso

процес за правење пеперутки со крепе хартија

 1. Исечете 4 парчиња крепе хартија (2 од секоја боја) како што гледате на првата слика.
 2. Направете ги наборите, како оние што се направени со хартија за „импровизирани навивачи“. Подоцна, спојте ги со конецот за шиење и раширете ги крилјата на пеперутката. Горниот дел, не го проширив премногу, како и да е другиот, за да даде неправилен ефект. Направете и двете за стил.

процес да се направи дрво од картон

 1. Исечете со ножиците (или секачот, но не го оставајте на детето секако) начинот на кој го гледате картонот на првата слика. Исечете го центарот на основата на дрвото и другата втора основа за да им се придружите подоцна.
 2. Исечете ги лисјата од густата зелена крпа што потоа ќе го закачиме на дрвото.
 3. Можете да изберете помеѓу повеќе одвоени или не, тоа веќе по вкус. Во мојот случај, го сторив тоа и на двата начина да ја направам разликата повизуелна.

пеперутки со картонско дрво, занаетчиски идеи за деца

Конечно, спојте ги двете картонски основи, и врзете ги пеперутките на дрвото, и тоа ќе биде подготвено!

Се надевам дека уживавте, и пред сè, во овој занает!

Ако ви се допадна, не заборавајте дека можете да нè следите, овде и на нашиот канал на YouTube!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.