Марионети со прсти. Кукли со птици

гума за прсти од гума ева

Кукли или кукли со прсти момчињата и девојчињата сакаат да ги раскажуваат своите приказни, приказни и да создаваат свет на фантазија. Денес ќе ви ги покажам овие мали птици. Тие се многу лесни и брзи за правење, толку многу што ќе ве изненади.

Оваа работа е многу економична затоа што можеме да користиме парчиња ева гума што ги имаме оставено на претходните работни места, тоа е начин да го зачуваме и рециклираме занаетчискиот материјал што го имаме дома.

Материјали за изработка на кукли

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Постојани маркери
 • Мини капсули за cupcake
 • Ева гумени удари
 • Подвижни очи

Постапка за изработка на кукли

 1. Со помош на кружни предмети (избрав секачи за колачиња) или компас, исечете два круга во ева гума со дијаметар од околу 6 см и 9 см.
 2. Залепете ги еден врз друг за да се формираат главата и телото.
 3. Со помош на удар во кругот, направете две во долниот дел од телото за да можете подоцна да ги ставите прстите.

птичји прсти кукли ева гума

4. Земете ги капсулите од мафините, преклопете ги на половина и обликувајте го во крило. Потоа залепете ги на страните на телото на птицата.
5. Лепак на очите мобилни на лицето на малата птица.
6. Со парче портокалова гума ева формирајте клун и залепете го под очите.
7. Користете ева гума „рака“ или нешто слично на направи грб и направете ги деталите за клунот и трепките на очите на нашите птици.

птичји прсти кукли ева гума

Завршивме и веќе ја имаме куклата со прсти, идеална за најмалите во куќата. И запомнете дека можете да си играте со дизајните и боите.

ева гума прсти марионети птици

Се надевам дека ви се допадна и ако е така, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи.

Се гледаме на следната идеја. Чао!!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.