Кутии за накит

Овие кутии за накит Тие се идеални за подарок или за чување на сопствени парчиња накит на место што може да го имате при рака и се прават многу лесно.

гради за накит
Материјали:

-100 гр снегулки од шелак измешани со 500 кубика етил алкохол

-Раборд од 80 на 20 см, дебел 1 мм

-Раборд од 50 на 30 см, дебел 3 мм

-Правило

-Секач или ножици

-Контактирајте го цементот

-Чутка

-Лепак

-Линија број 320

-2 листови хартија со сино ткиво

-Окраси по ваш вкус

изработка:

гради за накит

чекор 1:

Со картон дебел 3мм, направете го дизајнот на основата со помош на линијар и молив, потоа исечете со секачот или ножиците и повторете го процесот со капакот на кутијата (не заборавајте да оставите дополнителни 6мм за капакот во однос на мерењето на основата)

чекор 2:

Исечете две ленти од картон од 1мм, земајќи предвид дека должината е со големината на градите, а ширината со висина.

чекор 3:

Ставете ја првата лента околу овалната основа што ја направивте претходно и спојте ја со контактниот цемент на нејзините краеви, сега мора да ја поставите втората лента на првата што веќе сте ја поставиле.

чекор 4:

Сега треба да исечете 2 потесни ленти за работ на капакот на градите, да го преклопите капакот и да го нанесете контактниот цемент.

чекор 5:

Песок и запечатете ги двете добиени парчиња (капак и гради) со вашата гума за прскање за да му дадете поголема цврстина.

чекор 6:

Поставете ги градите и капакот со хартија со сино ткиво и ставете ги украсите што ги сакате.

чекор 7:

Нанесете слој од мат лак на градите што ќе ги обедини картонот и ткивната хартија давајќи му подобра завршница.

Слики: ракотворбите

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.